Evropska unija će obavezati velike tehnološke kompanije, kao što su Fejsbuk i Gugl, da preduzmu korake za uklanjanje lažnih naloga na njihovim platformama uz visok rizik od novčanih kazni.
Kako prenosi Evropska istina, to se navodi u ažuriranom kodeksu Evropske komisije protiv dezinformacija, čiji su sadržaj pregledali Rojters, Fajnenšel tajms i Euaktiv.
Evropska komisija u četvrtak treba da predstavi ažuriranu verziju kodeksa – dobrovoljni dokument koji je razvijen 2018. Sada će njegova primena biti obavezna za potpisnike i biće povezana sa Zakonom o digitalnim uslugama, koji će stupiti na snagu 2024. godine.
Napominje se da potpisnici kodeksa moraju usvojiti „jasna pravila o neprihvatljivom manipulativnom ponašanju i praksi na svojim servisima, uzimajući u obzir najnovije dokaze o akcijama i taktikama, tehnikama i procedurama koje koriste napadači“.
Takve prakse u kodeksu uključuju, posebno, širenje dezinformacija, promociju lažnih naloga na društvenim mrežama i kreiranje video snimaka generisanih od difterije sličnih stvarnom snimanju.
Dokument Evropske komisije predviđa i pojačanu regulaciju onlajn oglašavanja, posebno političkog oglašavanja, potrebu usaglašavanja sa zakonodavstvom EU u oblasti veštačke inteligencije, obelodanjivanje broja moderatora i količine izbrisanih sadržaja i promovisanje medijske pismenosti.
Prema kodeksu, sve velike platforme (koje imaju više od 45 miliona korisnika u EU) moraju da se pridržavaju njegovih pravila, dok manji servisi mogu da biraju koje odredbe će poštovati.
Ako je kodeks prekršen, platforme se suočavaju sa kaznom do 6% njihovog globalnog prometa. Kada se kodeks potpiše, imaće šest meseci da sprovedu njegova pravila.
Kako je ranije saopšteno, u EU je 7. juna stupila na snagu uredba prema kojoj društvene mreže Fejsbuk, Gugl i Tviter sada imaju sat vremena da uklone označene terorističke sadržaje koji se šire na njihovim platformama, ili rizikuju kaznu od milijardi evra.