Suosnivač OpenAI Greg Brokman zadirkivao je nadolazeću verziju ChatGPT-a „opremljenu za profesionalnu upotrebu“ dok su se mediji pojavili da Microsoft planira da uloži 10 milijardi dolara u startap.
Microsoft, koji pravi sopstveni digitalni pomoćnik Cortana, odbio je da komentariše.
„Rad na profesionalnoj verziji ChatGPT-a; ponudiće više ograničenja i brže performanse“, rekao je Brokman u tvitu.
OpenAI je krajem prošle godine objavio svoju besplatnu verziju ChatGPT chat bota koji je sposoban da odgovori na pitanja tako dobro da je ponovo otvorio debatu o rizicima povezanim sa tehnologijama veštačke inteligencije (AI).
ChatGPT je takođe izazvao zabrinutost da bi ga učenici mogli koristiti za domaće zadatke ili za zamenu autora ili drugih za poslove pisanja.
Profesionalni model će doći uz naknadu i biti brži od besplatne verzije, koja će ostati dostupna, saopštila je kompanija.
Stranica sa listom čekanja je pitala ljude koje cene misle da bi bile previsoke, preniske i tačne za ChatGPT i koliko bi bili uznemireni ako više ne mogu da koriste chatbot.
„Ako budete izabrani, mi ćemo vas kontaktirati da bismo postavili proces plaćanja i pilot-projekt“, objašnjava stranica.
„Imajte na umu da je ovo rani eksperimentalni program koji je podložan promenama.“
Claude de Loupi, šef Sillabs-a, francuske kompanije specijalizovane za automatsko generisanje teksta, rekao je da „odgovor ChatGPT-a može biti pogrešan“, ali da njegov ukupni učinak ostaje „zaista impresivan“.
Razgovori sa četbotom, koje objavljuju na mreži fascinirani korisnici, pokazuju neku vrstu sveznajuće mašine koja je sposobna da objasni naučne koncepte ili napiše scene za predstavu ili čak redove kompjuterskog koda.
Njegov nivo sofisticiranosti istovremeno fascinira i zabrinjava neke posmatrače, koji izražavaju zabrinutost da bi ove tehnologije mogle biti zloupotrebljene za prevaru ljudi, širenjem lažnih informacija ili stvaranjem sve verodostojnijih prevara.
Upitan o ovim opasnostima, odgovor iz ChatGPT-a je rekao da bi čet-botovi nalik ljudima mogli biti opasni ako se zloupotrebe.
„Postoje potencijalne opasnosti u stvaranju visoko sofisticiranih robota za ćaskanje, posebno ako su dizajnirani da se ne razlikuju od ljudi po svom jeziku i ponašanju“, rekao je četbot za AFP.
Na svojoj stranici dobrodošlice, OpenAI izlaže odricanje odgovornosti, rekavši da chatbot „povremeno može da generiše netačne informacije“ ili „proizvede štetna uputstva ili pristrasan sadržaj“.
OpenAI, koji je 2015. godine u San Francisku suosnivao tehnološki mogul milijarder Elon Musk, koji je napustio posao 2018., dobio je milijardu dolara od Microsofta 2019.