Epl-ov iMessage i Majkrosoftov pretraživač Bing dobili su odgodu od strožih pravila EU koja ograničavaju poslovanje tehnoloških titana, saopštila je Evropska komisija u utorak.
Od sledećeg meseca, najveće svetske digitalne kompanije, koje je EU identifikovala kao „čuvare kapije“, moraju da se pridržavaju striktnih pravila koja treba i ne treba raditi prema značajnom zakonu.
Komisija je u septembru objavila da su 22 „osnovne“ usluge koje pružaju imenovani čuvari vrata — Google-ov Alphabet, Amazon, Apple, TikTok roditelj BiteDance, vlasnik Fejsbuka Meta i Microsoft — ispunili pragove za obavezno poštovanje.
Evropska komisija je istovremeno pokrenula istrage da bi razmotrila da li bi trebalo uključiti i Appleov servis za razmenu poruka iMessage, Microsoftov Bing i Microsoftov pretraživač Edge i uslugu oglašavanja.
„Komisija je juče (ponedeljak) usvojila odluke o zatvaranju četiri tržišne istrage… navodeći da Epl i Majkrosoft ne bi trebalo da budu označeni kao čuvari vrata” za četiri usluge, navodi se u saopštenju izvršnog ogranka EU.
Komisija je u septembru takođe rekla da će istražiti Appleov iPad sistem. Ta istraga treba da bude završena u roku od 12 meseci od objavljivanja.
Apple i Microsoft pozdravili su ovonedeljnu odluku.
„Zahvaljujemo se Komisiji što se složila sa nama da iMessage ne treba da bude određen prema DMA (Zakon o digitalnim tržištima)“, rekao je portparol Apple-a u saopštenju.
„Potrošači danas imaju pristup širokom spektru aplikacija za razmenu poruka i često koriste mnoge odjednom, što odražava koliko je lako prelaziti između njih.“
Portparol Majkrosofta je rekao: „Pozdravljamo odluku Komisije da izuzme Bing, Edge i Microsoft Advertising, koji deluju kao izazivači na tržištu.
„Nastavićemo da sarađujemo sa Komisijom i industrijom u celini kako bismo osigurali da su druge Microsoftove određene platforme u potpunosti u skladu sa DMA.“
DMA nastoji da podstakne konkurenciju u digitalnom svetu. Na primer, zakon zahteva interoperabilnost između aplikacija, što znači da bi korisnici u teoriji trebalo da mogu da šalju poruke jedni drugima sa različitih platformi.
EU je izgradila moćan pravni arsenal za borbu protiv internet divova, uključujući DMA i njegov bratski zakon o prekretnici, Zakon o digitalnim uslugama (DSA).
DSA zahteva da najpopularnije društvene mreže i veb-sajtovi agresivnije kontrolišu sadržaj na mreži i štite potrošače dok kupuju.