Apple će učiniti alate i delove za popravku telefona dostupnim širom zemlje

Apple će učiniti alate i delove za popravku telefona dostupnim širom zemlje

Apple u utorak će objaviti planove da delove, alate i dokumentaciju potrebne za popravku svojih iPhone-a i računara učini dostupnim nezavisnim servisima i potrošačima širom zemlje, saopštila je Bela kuća.

Kompanija će takođe sada podržati nacionalni američki zakon o pravu na popravku, saopštila je Bela kuća, što je veliki korak ka smanjenju troškova za potrošače. Apple je godinama bio kritikovan od strane zagovornika potrošača koji su rekli da je njegove elegantne uređaje teško i skupo popraviti i da je kompanija pružala malu podršku za popravke.

Poslednjih godina, rukovodioci kompanije Apple počeli su da promovišu dugovečnost i vrednost preprodaje svojih uređaja, istovremeno olakšavajući njihovo popravljanje i pristup rezervnim delovima. Apple je počeo da distribuira delove i uputstva nekim nezavisnim servisima 2019. U avgustu je Apple podržao zakon o pravu na popravku u svojoj matičnoj državi Kaliforniji.

Apple-ova podrška federalnom zakonu koji bi mogao biti modeliran po modelu zakona iz Kalifornije dolazi kao deo šireg pritiska predsednika Džoa Bajdena da promoviše konkurenciju i suzbije takozvane junk naknade i druge akcije koje povećavaju cene za potrošače. Najnoviji napor ima za cilj da potrošačima pruži veću kontrolu nad popravkom onoga što poseduju, od traktora do pametnih telefona.

Direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Lael Brejnard objavio je to u napomenama pripremljenim za događaj u Beloj kući kasnije u utorak usredsređen na takozvano „pravo na popravku“, pozivajući Kongres da usvoji zakone koji zahtevaju takvu akciju širom zemlje.

Brejnard je rekao da su Kalifornija, Kolorado, Njujork i Minesota već donele pravo na popravku zakona, a 30 drugih država je uvelo slične zakone.

Ona je rekla da je Apple podržao nacionalni zakon i da je podržao zakon Kalifornije – koji zahteva od kompanija da učine delove, alate i dokumentaciju potrebnu za popravke potrošačkih elektronskih uređaja i uređaja dostupnim nezavisnim servisima i potrošačima po fer i razumnim cenama – i da će učiniti isto širom zemlje.

Proizvođači su prečesto otežavali pristup rezervnim delovima, priručnicima i alatima neophodnim za popravku predmeta od pametnih telefona preko invalidskih kolica do poljoprivredne opreme, rekao je Brejnard, primoravajući potrošače da plaćaju visoke troškove popravke ili da odbace i zamene uređaj.

Popravka uređaja potrošačke elektronike umesto toga mogla bi uštedeti američkim potrošačima 49,6 milijardi dolara godišnje, rekao je Brejnard, i smanjiti skoro 7 miliona tona elektronskog otpada u SAD-u, uz istovremeno jačanje malih nezavisnih servisa.

Dok Apple obezbeđuje rezervne delove radionicama od 2019. godine, kalifornijski zakon takođe zahteva od njega da isporuči dijagnostičke alate i tim radnjama. Apple je rekao da planira da prati isti model na nacionalnom nivou kao i u Kaliforniji.

Ali neki zagovornici potrošača reagovali su na vesti od utorka sa rezervom jer je Apple-ov zagrljaj popravki često dolazio sa upozorenjima.

Nejtan Proktor, koji vodi kampanju za pravo na popravku za grupu za zastupanje pod nazivom U.S. PIRG, rekao je da su raniji napori Apple-a zahtevali da radionice za popravke potpišu restriktivne ugovore koji ih sprečavaju da drže zalihe rezervnih delova pri ruci za brže popravke, što teško se takmičiti sa Appleovim sopstvenim servisima za popravke.

Proctor je rekao da će njegova grupa pratiti detalje svakog federalnog zakona koji se pojavi.

„To će zaista zavisiti od iskustva ljudi u stvarnom svetu – to je ono do čega nam je stalo“, rekao je Proktor. „Nastavićemo da nadgledamo Apple i druge kompanije.“