SAN FRANCISKO – Super aplikacija pod nazivom X? Utočište slobode govora bez botova? Ovo su neki od misterioznih planova Elona Maska za Tviter, sada kada se možda ipak kreće ka kupovini kompanije, piše Asošijeted pres.
Posle višemesečnih prepirki oko sudbine njihovog bombaškog ugovora vrednog 44 milijarde dolara, milijarder i aplikacija za ptice su se u suštini vratili na početak – ako je malo lošije po habanju jer poverenje i dobra volja izgleda da su nagrizali sa obe strane.
Mask, izvršni direktor Tesla Motorsa i SpaceX-a i najplodniji korisnik Tvitera otkako je bivši predsednik Donald Tramp izbačen sa njega, podelio je nekoliko konkretnih detalja o svojim planovima za platformu društvenih medija. Iako je hvalio slobodu govora i ismevao spam botove otkako je pristao da kupi kompaniju u aprilu, ono što zapravo želi da uradi u vezi sa jednima i sa drugim je obavijeno velom misterije.
On bi potencijalno mogao da poseduje jednu od najmoćnijih svetskih komunikacionih platformi sa dnevnom populacijom od 237 miliona za nekoliko nedelja, iako dogovor nije konačan. Nedostatak jasnih planova za platformu izaziva zabrinutost među Tviterovim biračima, koji se kreću od korisnika u konfliktnim regionima gde ona nudi informativni spas za zaposlene u kompaniji.
„I korisnici i oglašivači su — razumljivo — zabrinuti oko toga da li će ovaj potez fundamentalno promeniti kulturu platforme“, rekla je Bruk Erin Dafi, profesor na Univerzitetu Kornel koja proučava društvene medije. „I tako, Mask će morati da odluči da li želi da ukloni njihove brige zadržavanjem ključnih karakteristika (sistem moderiranja sadržaja, na primer) i zadržavanjem javnosti kompanije – ili će preduzeti potpunu reviziju.
Dalje mešajući stvari, Mask je u utorak tvitovao da je „Kupovina Tvitera ubrzava kreiranje X, aplikacije za sve“, bez daljeg objašnjenja.
Iako su Maskovi tvitovi i izjave bili zagonetni, tehnološki analitičari spekulišu da Mask želi da ponovo kreira verziju kineske VeChat aplikacije koja može da obavlja video ćaskanje, razmenu poruka, strimovanje, skeniranje bar kodova i plaćanje.
On je dao malo više detalja tokom Teslinog godišnjeg sastanka akcionara u avgustu, govoreći publici u fabrici u blizini Ostina u Teksasu da često koristi Tviter i dobro poznaje proizvod. „Mislim da imam dobar osećaj gde da usmerim inženjerski tim sa Tvitter-om da ga učini radikalno boljim“, rekao je on.
Rukovanje plaćanjima za robu može biti ključni deo aplikacije. Mask je rekao da ima „veću viziju“ onoga što je x.com, onlajn banka koju je započeo rano u svojoj karijeri, a koja je na kraju postala deo PayPal-a, mogla biti.
„Očigledno je da bi to moglo da se počne od nule, ali mislim da bi Tviter pomogao da se to ubrza za tri do pet godina“, rekao je Mask na sastanku u avgustu. „Dakle, to je nešto za šta sam mislio da će biti prilično korisno dugo vremena. Znam šta treba da uradim.“
Za sada, Tviter ima trenutne i hitne probleme sa kojima će Mask morati da se pozabavi ako preuzme vlasništvo nad kompanijom. Njegovi rivali na društvenim medijima bore se sa padom cena akcija, a neki su, poput Snapa, čak najavili otpuštanja. Državna regulativa i privlačenje mlađih korisnika usred konkurencije TikTok-a takođe su izazovi. A Maskova vizija utočišta slobode govora zabrinjava stručnjake za društvene medije i moderiranje sadržaja, kao i zagovornike digitalnih i ljudskih prava.
„Kada je sve ovo počelo u proleće, imali smo indikatore i snažan osećaj šta bi Mask mogao da uradi sa platformom“, rekao je Anđelo Karuson iz Media Matters, grupe za nadzor koja se protivi preuzimanju. „Zbog tužbe znamo s kim je razgovarao, šta je govorio i koje tipove krajnje desničarskih ideoloških donosilaca odluka želi da postavi. Iskreno rečeno, potvrđeni su najgori strahovi.
Zaposleni na Tviteru, pod bivšim izvršnim direktorom Džekom Dorsijem i njegovim prethodnicima, proveli su godine radeći na pripitomljavanju platforme koja se nekada zvala „krilo slobode govora stranke slobode govora“ gde mržnja i uznemiravanje obiluju u nešto gde su svi dobrodošli i bezbedni. Iako je daleko od savršenog, kritičari brinu da će Maskovo vlasništvo značiti vraćanje vremena unazad na godine ovog rada.
„Mask je jasno stavio do znanja da će poništiti Tviterove standarde zajednice i bezbednosne smernice, vratiti Donalda Trampa na funkciju zajedno sa mnoštvom drugih naloga suspendovanih zbog nasilja i zloupotrebe, i otvoriti vrata dezinformacijama“, rekao je Karuson.
Kompanija je, na primer, rano usvojila dugme „prijavi zloupotrebu“ 2013. godine, nakon što je član britanskog parlamenta Stela Krizi primila niz pretnji silovanjem i smrću na platformi, ponavljajući iskustva drugih žena tokom godina.
U narednim godinama, Tviter je nastavio da kreira pravila i ulagao u osoblje i tehnologiju koji otkrivaju nasilne pretnje, uznemiravanje i dezinformacije koje krše njegove politike. Nakon što su se pojavili dokazi da je Rusija koristila njihove platforme da pokuša da se umeša u predsedničke izbore u SAD 2016, kompanije društvenih medija su takođe pojačale svoje napore protiv političkih dezinformacija.
Sada je veliko pitanje koliko Musk, koji sebe opisuje kao „apsolutistu slobode govora“, želi da vrati ove sisteme – i da li će korisnici i oglašivači ostati tu ako to učini.
Sa ciljem da ublaži takve brige, Musk je u maju rekao da želi da Tviter bude „što je moguće šire inkluzivan” gde je idealno, većina Amerike na njemu i priča – što je daleko od krajnje desničarskog igrališta na koje njegovi kritičari upozoravaju.
I dok je Musk nagovestio da bi razmotrio vraćanje Trampovog naloga, nije jasno da će se bivši predsednik, koji je od tada pokrenuo sopstvenu platformu društvenih medija, vratiti.
Zatim je tu pitanje zaposlenih na Tvitter-u, koji žive sa neizvesnošću, odlaskom visokog (i niskog) profila i potencijalnim vlasnikom koji ih je javno ismevao na sopstvenoj platformi. Musk je takođe ciljao Tviterovu politiku rada od kuće, nakon što je jednom pozvao da se sedište kompanije pretvori u „sklonište za beskućnike“, jer, kako je rekao, tako malo zaposlenih tamo zaista radi.
Kao hiper-čest korisnik Tvitera sa preko 100 miliona pratilaca, Musk zna kako da koristi platformu. Tokom sastanka osoblja kome je Musk prisustvovao u junu, rekao je da mu je cilj da bude „toliko ubedljiv da ne možete živeti bez njega“. Ako je u stanju da to shvati, to bi, konačno, moglo da stavi Tviter u velike lige društvenih medija, sa TikTokom i Metinim Fejsbukom i Instagramom, gde se korisnici broje u milijardama, a ne u milionima.
Naravno, Musk je takođe dobro poznat po predviđanjima koja su odložena ili se možda neće ostvariti, kao što je kolonizacija Marsa ili raspoređivanje flote autonomnih robotaksi.
„Ovo nije proizvođač automobila gde, dovoljno dobro, sve što treba da uradite je da pobedite General Motors. Žao nam je, to zapravo i nije tako teško“, rekao je Dejvid Kirš, profesor strategije i preduzetništva na Univerzitetu Merilend koji je proučavao uticaj Tviter robota na Teslinu cenu akcija. „Ovde imate posla sa svim ovim drugim kompanijama koje takođe imaju veoma sofisticirane AI programe, veoma sofisticirane doktorske programere…svi pokušavaju da razbiju ovaj orah.“