Tesla robot hoda, maše, ali ne pokazuje složene zadatke

Tesla robot hoda, maše, ali ne pokazuje složene zadatke

DETROIT – Rani prototip humanoidnog robota Optimus koji je predložila kompanija Tesla, polako je i nespretno ušetao na binu, okrenuo se i mahnuo razdraganoj publici na događaju u vezi sa veštačkom inteligencijom kompanije u petak, prenosi Asošijejted pres.

Ali osnovni zadaci robota sa izloženim žicama i elektronikom – kao i kasnija verzija sledeće generacije koju su na scenu morala da nose tri čoveka – bili su daleko od vizije generalnog direktora Elona Maska o robotu nalik čoveku koji se može promeniti svet.

Musk je rekao publici, od kojih bi mnoge mogao da angažuje Tesla, da robot može mnogo više nego što je publika videla u petak. Rekao je da je takođe delikatan i „samo nismo želeli da padne na lice“.

Musk je sugerisao da je problem sa blistavim demonstracijama robota to što robotima „nedostaje mozak“ i nemaju inteligenciju da se sami kreću, ali je u petak dao malo dokaza da je Optimus bio išta inteligentniji od robota koje su razvile druge kompanije i istraživači.

Demo nije impresionirao istraživača veštačke inteligencije Filipa Pieknjevskog, koji je tvitovao da je „nedostojan sledećeg nivoa“ i „potpuna i potpuna prevara“. Rekao je da bi bilo „dobro testirati padanje, jer će ova stvar mnogo padati“.

„Ništa od ovoga nije vrhunsko“, tvitovala je stručnjakinja za robotiku Sintija Jeung. „Unajmite doktore nauka i idite na neke konferencije o robotici @Tesla.

Ieung je takođe upitao zašto se Tesla odlučio da njegov robot ima ruku nalik ljudskoj sa pet prstiju, napominjući da „postoji razlog zašto“ roboti za skladištenje koje su razvile startap kompanije koriste štipaljke sa dva ili tri prsta.

Musk je rekao da je u petak uveče prvi put da je rani robot izašao na scenu bez vezice. Teslin cilj je, kako je rekao, da napravi „ekstremno sposobnog“ robota u velikim količinama – verovatno milionima njih – po ceni koja bi mogla biti manja od automobila, za koju je pretpostavio da bi bila manja od 20.000 dolara.

Tesla je pokazao snimak robota, koji koristi veštačku inteligenciju koju Tesla testira u svojim vozilima sa potpunom samovožnjom, noseći kutije i postavljajući metalnu šipku u ono što je izgledalo kao fabrička mašina. Ali nije bilo uživo demonstracije robota koji ispunjava zadatke.

Zaposleni su rekli publici u Palo Altu u Kaliforniji, kao i onima koji gledaju putem live strima, da rade na Optimusu šest do osam meseci, ali u petak nije određen vremenski okvir za proizvodnju ili prodaju robota.

Zaposleni su rekli da bi roboti Optimus imali četiri prsta i palac kako bi mogli imati spretnost ljudi.

Robota podržavaju džinovski kompjuteri sa veštačkom inteligencijom koji prate milione video kadrova iz automobila „Full Self-Driving“. Slični računari bi se koristili za podučavanje zadataka robotima, rekli su.

Stručnjaci iz oblasti robotike bili su skeptični da je Tesla blizu lansiranja legija kućnih robota nalik ljudima koji mogu da rade „korisne stvari“ koje Musk želi da urade – recimo, spremaju večeru, kose travnjak, čuvaju ostarela baka.

„Kada pokušavate da razvijete robota koji je i pristupačan i koristan, humanoidni oblik i veličina nisu nužno najbolji način“, rekao je Tom Rajden, izvršni direktor neprofitnog startap inkubatora Mass Robotics.

Tesla nije prva automobilska kompanija koja eksperimentiše sa humanoidnim robotima.

Honda je pre više od dve decenije predstavila Asimo, koji je podsećao na svemirsko odelo u prirodnoj veličini i koji je u pažljivo orkestriranoj demonstraciji prikazan da može da sipa tečnost u šolju. Hiundai takođe poseduje kolekciju humanoidnih robota i robota sličnih životinjama putem kupovine robotske firme Boston Dinamics 2021. Ford se udružio sa startupom iz Oregona Agiliti Robotics, koji proizvodi robote sa dve noge i dve ruke koji mogu da hodaju i podižu pakete.

Rajden je rekao da istraživanje proizvođača automobila o humanoidnoj robotici potencijalno može dovesti do mašina koje mogu da hodaju, penju se i prevazilaze prepreke, ali impresivne demonstracije iz prošlosti nisu dovele do „scenarijuma stvarne upotrebe“ koji odgovara popularnosti.

„Postoji mnogo učenja koje dobijaju od razumevanja načina na koji humanoidi funkcionišu“, rekao je on. „Ali u smislu direktnog posedovanja humanoida kao proizvoda, nisam siguran da će to uskoro izaći.

Tesla testira „potpuno samovozeća“ vozila na javnim putevima, ali ih moraju nadgledati odabrani vlasnici koji moraju biti spremni da intervenišu u svakom trenutku. Kompanija kaže da danas na putu ima oko 160.000 vozila opremljenih softverom za testiranje.

Kritičari kažu da Tesle, koje se oslanjaju na kamere i moćne računare da voze same, nemaju dovoljno senzora za bezbednu vožnju. Teslin manje sposoban autopilot sistem za pomoć vozaču, sa istim senzorima kamere, pod istragom je američkih bezbednosnih regulatora zbog kočenja bez razloga i stalnog naleta na vozila hitne pomoći sa trepćućim svetlima parkiranim duž autoputeva.

Musk je 2019. obećao da će flota autonomnih robotaksi biti u upotrebi do kraja 2020. One se još uvek testiraju.