Američki Senat će glasati o zakonima o bezbednosti dece na internetu

Američki Senat će glasati o zakonima o bezbednosti dece na internetu

Američki Senat će ove nedelje glasati o par zakona dizajniranih da zaštite decu na mreži, što bi bio prvi veliki zakon koji bi ciljao tehnološku industriju u jednoj generaciji.

Lider većine u Senatu Čak Šumer rekao je u utorak da je prikupio dovoljno glasova da usvoji zakone koji su sačinjeni u konsultaciji sa roditeljima tinejdžera koji su bili izloženi maltretiranju, seksualnoj eksploataciji i drugim povredama na internetu.

Šumer, demokrata, rekao je da će Zakon o bezbednosti dece na mreži (KOSA) i Zakon o zaštiti privatnosti dece na mreži (COPPA 2.0) biti stavljen na glasanje već u četvrtak.

„Bio je dug i zastrašujući put do usvajanja ovog zakona, koji može da promeni i spase živote, ali danas smo jedan monumentalan korak bliže uspehu“, rekao je Šumer u saopštenju.

Iako postoji široko rasprostranjeno slaganje u politički podeljenom američkom Kongresu o suzbijanju uticaja društvenih medija, nikada nije postojao jedinstven put kako da se to postigne.

Ako budu usvojeni u Senatu, zakoni će se preneti u Predstavnički dom kojim upravljaju republikanci u nadi da će biti usvojeni pre novembarskih američkih izbora.

Zakonom o KOSA-i bi se uspostavila obaveza „dužnosti brige“ na onlajn platformama koja bi zahtevala da se uvedu posebne odredbe za zaštitu maloletnika od toksičnog sadržaja.

Štete uključuju seksualnu eksploataciju, maltretiranje na mreži, promociju samoubistva i poremećaje u ishrani.

KOSA bi takođe ograničila sposobnost drugih da komuniciraju sa decom putem onlajn poruka i zahtevala bolju roditeljsku kontrolu.

Microsoft, X (ranije Tvitter) i Snap navodno podržavaju zakon.

COPPA 2.0 bi pooštrio standarde privatnosti za maloletnike, kao i zabranio ciljano oglašavanje deci na mreži.

Zakoni se suočavaju sa nekim protivljenjem, uključujući LGBTK i zagovornike slobode govora, koji se plaše da bi lišili izolovane tinejdžere sigurnog mesta za interakciju sa vršnjacima.

„Ako ovaj zakon prođe kako jeste, onlajn usluge neće imati drugog izbora osim da ograniče svoje usluge u preporuci sadržaja za koji vlada odluči da će štetiti mentalnom zdravlju mladih“, rekla je Alija Batija, analitičar politike iz Centra za demokratiju i tehnologiju

Ovo uključuje „informacije vezane za seksualno zdravlje i reproduktivnu negu, rasnu pravdu i LGBTK+ pitanja“, dodao je Bhatia.