Tim fizičara, geologa i teoretičara signala sa Univerziteta u Granadi, Španija, razvio je algoritam zasnovan na mašinskom učenju dizajniran da predvidi kada će planina Sent Helens eruptirati.
U svojoj studiji, objavljenoj u časopisu Frontiers in Earth Science, grupa je izgradila svoj algoritam i koristila ga za predviđanje prošlih erupcija koristeći podatke iz prošlosti.
Naučnici već dugi niz godina pokušavaju da predvide kada će dati vulkan eruptirati – kao deo tog napora, instalirali su senzore na i blizu vulkana kako bi saznali više o vrstama vulkanskih aktivnosti koje dovode do erupcija.
Do sada, takvi napori nisu bili od velike koristi. Još uvek nije moguće predvideti erupciju duže od dan-dva jer ima toliko oprečnih podataka. Neki signali koji mogu ukazivati na skoru erupciju za jedan vulkan možda ne znače ništa za drugi.
U ovom novom naporu, istraživački tim je poboljšao svoje šanse za predviđanje erupcija proučavanjem jednog vulkana, Mount St. Helens, koji se nalazi u okrugu Skamania u Vašingtonu, u SAD.
Posao je uključivao prikupljanje što je moguće više podataka za vulkan zabeleženih tokom mnogo godina, uključujući pre i tokom masivne erupcije 1980. godine — jedne od najmoćnijih vulkanskih erupcija koje su se dogodile u moderno doba u Severnoj Americi. Takođe je bio jedan od najsmrtonosnijih i ekonomski najrazornijih.
Istraživači su koristili podatke za obuku algoritma za mašinsko učenje, nadajući se da će pronaći obrasce koje su ljudski istraživači propustili. Takođe su dodali matematičke formule dizajnirane da traže značenje od signala zemljotresa, kao što je količina povećanja pritiska ili uskladištena energija.
Istraživači su zatim obučili algoritam sa podacima iz nekoliko erupcija i podstakli ga da predvidi da li je erupcija neizbežna pre tih ranijih erupcija. Tim je otkrio da je njihov algoritam 95% tačan u predviđanju prošlih erupcija najmanje tri dana unapred.
Novi napor dolazi kada drugi timovi koji nadgledaju vulkan izvještavaju da pokazuje ponašanje koje bi moglo ukazivati na još jednu predstojeću erupciju – 350 zemljotresa od februara, od kojih su mnogi bili centrirani miljama ispod dna kratera.