Uspon veštačke inteligencije u medicinskom sektoru nudi obećanja za poboljšanje kliničkog odlučivanja i smanjenje rizika, ali takođe zahteva strožiji nadzor, upozoravaju istraživači sa MIT, Ekualiti AI i Bostonskog univerziteta. Nedavno usvojeno pravilo Američke kancelarije za građanska prava (OCR) pojačava borbu protiv diskriminacije u medicinskim alatima za odlučivanje, uključujući i one zasnovane na veštačkoj inteligenciji. Ovo pravilo dolazi kao odgovor na Izvršnu naredbu predsednika Džoa Bajdena usmerenu na siguran i pravedan razvoj veštačke inteligencije.
Od 1995. godine, kada je odobren prvi AI uređaj, FDA je odobrila skoro 1000 uređaja sa AI funkcijama, većinom namenjenih podršci kliničkom odlučivanju. Iako je učestalost korišćenja ovih alata među američkim lekarima visoka, ne postoji regulatorno telo koje bi nadgledalo kliničke rizike koje oni proizvode, što ostavlja značajne praznine u kontroli.
Isak Kohane sa Harvarda i Maia Hightower iz Ekualiti AI ističu da i ne-AI alati za podršku odlučivanju doprinose pristrasnosti i zahtevaju regulaciju kako bi se osigurala transparentnost i pravičnost u kliničkim postavkama. Rezultati kliničkog rizika, bilo da su generisani AI algoritmima ili jednostavnijim modelima, treba da se podvrgnu istim standardima kako bi se osiguralo da su pouzdani i nediskriminativni.
Na konferenciji koju organizuje klinika Jameel u martu 2025., diskutovaće se o izazovima i potrebama za regulativom u oblasti AI u medicini, sa fokusom na unapređenje zdravstvene pravičnosti. Ovaj događaj će okupiti stručnjake iz celog sveta da razmene mišljenja i postave temelje za buduću politiku u vezi sa kliničkim alatima za odlučivanje.