AI model svaki put pobedi CAPTCHA

AI model svaki put pobedi CAPTCHA

Tri istraživača veštačke inteligencije na ETH Cirihu, Švajcarska, modifikovali su model za obradu slika zasnovan na veštačkoj inteligenciji kako bi rešili Google-ov reCAPTCHAv2 sistem za testiranje ljudi.

Andreas Plesner, Tobias Vontobel i Roger Vattenhofer modifikovali su model obrade slika Iou Onli Look Once (IOLO) kako bi razvili novi model koji može da reši Google-ovu CAPTCHA svaki put kada to pokuša. Njihov rad je dostupan na arKsiv preprint serveru.

Tokom proteklih nekoliko decenija, administratori veb lokacija su koristili tehnike kako bi sprečili da autonomni botovi dobiju pristup i da izazovu probleme. Jedan pristup bio je model pod nazivom Potpuno automatizovani javni Tjuringov test da bi se računari i ljudi razlikovali, poznatiji kao CAPTCHA – administratori veb lokacija su lako mogli da dodaju aplet u svoj proces prijavljivanja.

Godine 2007. Google je objavio sopstvenu verziju apleta, sa najnovijim ažuriranjem pod nazivom reCAPTCHAv2. Kao i kod drugih CAPTCHA, Google zahteva od korisnika da klikne na određenu sliku da bi prošao.

U ovom novom naporu, tim u Švajcarskoj je otkrio da nije bilo potrebno mnogo truda da se modifikuje postojeći AI model da bi mu se dala mogućnost da prođe Google-ov CAPTCHA.

Posao je uključivao modifikovanje IOLO modela za prepoznavanje objekata koje obično koristi reCAPTCHAv2, kao što su automobili, mostovi i semafori. Zatim su ga obučili na hiljadama fotografija istih vrsta objekata.

Testiranje je pokazalo da model ne mora da bude 100% tačan jer reCAPTCHAv2, kao i druge CAPTCHA, dozvoljava višestruke pokušaje. To je omogućilo modelu da prođe CAPTCHA test svaki put kada je testiran. Istraživači su otkrili da čak i ako novi model ne uspe na prvim slikama, proći će drugu zagonetku. Takođe su primetili da je bilo potrebno samo 13 kategorija objekata da bi se model naučio da prođe slagalicu.

Dalje testiranje modela pokazalo je da može prevariti čak i sofisticiranije CAPTCHA modifikovane funkcijama kao što su praćenje miša ili istorija pregledača. Ovo otkriće će nesumnjivo rezultirati novim istraživanjem za kreiranje CAPTCHA koje ne može prevariti AI sistem.