Singapur je u utorak objavio da ima za cilj postizanje neutralnosti ugljenika do 2050. godine, dajući po prvi put tačan datum, i da će razmotriti korišćenje vodonika kao glavnog izvora energije.
Zamenik premijera Lorens Vong rekao je da grad-država ima za cilj dostizanje maksimuma emisija ugljenika 2030. na 60 miliona tona, što je smanjenje od pet miliona tona u odnosu na prethodni cilj.
Nacija jugoistočne Azije takođe ima planove da razmotri razvoj vodonika sa niskim sadržajem ugljenika kao glavnog snabdevanja električnom energijom na duži rok.
„Ako tehnologija nastavi da napreduje, predviđamo da vodonik može da obezbedi do polovine naših potreba za električnom energijom do 2050. godine, zajedno sa domaćim obnovljivim izvorima energije i uvozom električne energije“, rekao je Vong na industrijskoj konferenciji.
On je dodao da će Singapur eksperimentisati sa ključnim tehnologijama vodonika da vidi kako se to može primeniti u velikom obimu.
„Nemamo zemljište za velike solarne ili vetroelektrane, ili brze reke za hidro-električnu energiju“, rekao je Vong, premijer zemlje u čekanju.
Zeleni vodonik je u oštrom fokusu dok vlade nastoje da smanje emisije ugljenika usred globalnog zagrevanja i da zaštite zalihe energije pogođene invazijom Rusije, proizvođača nafte i gasa, na Ukrajinu.
Ali „ekonomija vodonika“ se nije u potpunosti pokrenula čekajući značajnu upotrebu od sektora sa visokim stepenom zagađenja poput čelika i avijacije.
„Mnoge tehnologije vodonika su još u razvoju, a globalni lanac snabdevanja tek treba da se uspostavi“, navodi se u saopštenju vlade Singapura.
„Ipak, postoji veliki međunarodni interes javnog i privatnog sektora da se ubrza razvoj“, dodaje se.
Premijer Li Sjen Lung rekao je da je ta nisko ležeća ostrvska država posebno ranjiva na porast nivoa mora i da je odbrana od pretnje „egzistencijalna“.