NASA-ina kapsula Orion ušla je u orbitu koja se proteže desetinama hiljada milja oko Meseca u petak, pošto se približila polovini svog probnog leta.
Kapsula i njene tri testne lutke ušle su u lunarnu orbitu više od nedelju dana nakon lansiranja na demonstraciji vrednoj 4 milijarde dolara koja je trebalo da otvori put astronautima. Ostaće u ovoj širokoj, ali stabilnoj orbiti skoro nedelju dana, prešavši samo pola kruga pre nego što krene kući.
Od paljenja motora u petak, kapsula je bila 238.000 milja (380.000 kilometara) od Zemlje. Očekuje se da će dostići maksimalnu udaljenost od skoro 270.000 milja (432.000 kilometara) za nekoliko dana. To će postaviti novi rekord udaljenosti za kapsulu dizajniranu da jednog dana nosi ljude.
„To je statistika, ali je simbolična za ono što predstavlja“, rekao je Jim Geffre, menadžer Oriona, u intervjuu NASA-e ranije ove nedelje. „Radi se o tome da izazovemo sebe da odemo dalje, ostanemo duže i gurnemo van granica onoga što smo prethodno istraživali.
NASA smatra da je ovo generalna proba za sledeći prelet Meseca 2024. sa astronautima. Sletanje astronauta na Mesec moglo bi da usledi već 2025. Astronauti su poslednji put posetili Mesec pre 50 godina tokom Apola 17.
Ranije ove nedelje, kontrola misije u Hjustonu izgubila je kontakt sa kapsulom na skoro sat vremena. U to vreme, kontrolori su prilagođavali komunikacijsku vezu između Oriona i mreže dubokog svemira. Zvaničnici su rekli da je svemirska letelica ostala zdrava.