Arhitekta je upotrebio AI da dizajnira nebodere budućnosti

Arhitekta je upotrebio AI da dizajnira nebodere budućnosti

Manas Bhatia ima smelu viziju budućnosti – onu u kojoj stambeni neboderi prekriveni drvećem, biljkama i algama deluju kao „kule za prečišćavanje vazduha“.
U nizu detaljnih slika, arhitekta i dizajner računara iz Nju Delhija oživeo je ideju. Njegove zamišljene zgrade su prikazane kako se uzdižu visoko iznad futurističke metropole, a njihove zakrivljene forme inspirisane su oblicima koji se nalaze u prirodi.
Ali slike nisu bile u potpunosti njegove mašte.

Za svoj konceptualni projekat, „AI k Future Cities“, Bhatia se okrenuo alatu za slikanje veštačke inteligencije, Midjournei, koji generiše složene slike zasnovane na pisanim uputstvima. Koristeći seriju tekstualnih opisa – sa frazama kao što su „futuristički tornjevi“, „utopijska tehnologija“, „simbiotski“ i „bioluminiscentni materijal“ – Midjournei je dao niz digitalnih slika koje je Bhatia dodatno doterao usavršavajući uputstva. Bhatia je rekao da može potrajati i do 20 minuta da se napravi svako od nadrealnih umetničkih dela. Svoje opise je usavršavao skoro 100 puta po projektu, uređujući i dodajući tekst dok nije postigao željene rezultate pre nego što je očistio slike koristeći Photoshop. „Deo pokušaja i greške je najzabavniji“, rekao je arhitekta preko telefona. „Koristimo AI za kreiranje slika i, u tom procesu, AI se trenira i poboljšava tokom vremena.“

U drugom projektu, pod nazivom „Simbiotička arhitektura“, Bhatia je zamislio budućnost u kojoj se zgrade prave od živih materijala. Koristeći pozive poput „džinovskog“ i „izdubljenog“, proizveo je slike onoga što je nazvao „utopijskom budućnošću“ u kojoj se stanovi formiraju unutar drveća veličine sekvoje.

Kaže da je inspirisan Hiperionom, sekvojom visokom 380 stopa u Kaliforniji za koju se smatra da je najviše živo drvo na svetu. Ali on se takođe oslanjao na svoj svakodnevni rad u indijskoj arhitektonskoj firmi Ant Studio, čiji projekti uključuju rekonstrukciju zgrada sa novim fasadama kako bi se podstakla prirodna ventilacija i smanjila potrošnja energije.

„Inspiracija (bila je ideja) da ‘koža’ zgrade bude organska i inspirisana prirodom, i kako se hlađenje isparavanjem i transpiracija odvijaju tako da (kule mogu) da regulišu sopstvenu temperaturu tokom dana,“ rekao je Bhatia dodajući: „Ako mogli bismo da stvorimo građevinski materijal da bude organski, a da živi i raste, zgrada bi se mogla provetravati kroz ove prirodne procese.“

Nedavna popularnost AI alata za obradu slika kao što su OpenAI-jev DALL-E 2 i Google Research-ov Imagen pokrenula je nova pitanja o kreativnosti i umetničkom integritetu. Umetnici koji manipulišu gradovima u dela ‘arhitektonske fikcije’ Prošlog meseca, dizajner igara iz Kolorada, Džejson M. Alen, kontroverzno je osvojio 300 dolara na umetničkom takmičenju sa futurističkom slikom u renesansnom stilu kreiranom pomoću Midjournei-a. Dok su neki korisnici društvenih medija i umetnici izrazili svoje neodobravanje Alenovih metoda, dizajner je rekao da se njegov podnesak — za koji mu je trebalo više od 80 sati da ga generiše — kvalifikovao kao delo digitalne umetnosti. Za Bhatiju, AI je samo još jedno sredstvo. „Umetnost je potpuno otvorena za tumačenje“, rekao je on. „Umetnik može da koristi bilo koju vrstu alata za stvaranje umetnosti. Svako može da koristi veštačku inteligenciju, ali neće moći da postigne tako dobar rezultat kao kreativna osoba.“