Uprkos njihovom toplom nejasnom pakovanju i naizgled altruističkim namerama, aplikacije za mentalno zdravlje i molitve su „gore od bilo kog drugog proizvoda“ kada je u pitanju privatnost i bezbednost korisnika, pokazala je analiza kompanije za pretraživače Mozilla u ponedeljak.
„Ogromna većina aplikacija za mentalno zdravlje i molitve je izuzetno jeziva“, rekla je za Verge, Mozilina Džen Kaltrider, primarni kreator vodiča „Privatnost nije uključena“, koji je procenio 32 takve aplikacije na osnovu njihovog poštovanja prema ličnim podacima korisnika. Ponedeljak. Kaltrider je primetio da aplikacije za koje se može misliti da prepoznaju osetljivu prirodu svojih podataka umesto toga „prate, dele i iskoriste najintimnije lične misli i osećanja korisnika, poput raspoloženja, mentalnog stanja i biometrijskih podataka“.
Aplikacije koje unose biometrijske podatke i druge naizgled privatne informacije nisu ništa novo, ali imajući u vidu pretpostavku privatnosti koja dolazi sa odnosom u stvarnom životu između terapeuta i pacijenta, ili vernika i verske institucije, moglo bi se nadati da će programeri aplikacija barem pokušajte da ponovite takve bezbedne prostore kada ceo proces preuzmete na mreži.
Međutim, vodič za privatnost nije uključen otkrio je da je od 32 takve aplikacije, njih 29 dobilo oznaku upozorenja o privatnosti, uz napomenu da ili čuvaju velike količine ličnih podataka u skladu sa nejasnim politikama privatnosti ili na drugi način održavaju loše bezbednosne prakse, kao što su slabe lozinke. Jedna popularna aplikacija, Talkspace, čuva čitave transkripte ćaskanja između korisnika i terapeuta. Drugi, čatbot za AI terapiju pod nazivom Voebot, zapravo prikuplja informacije o korisnicima od trećih strana, a zatim ih deli u reklamne svrhe, sve dok se pretvara da je njihovo silikonsko rame za plakanje.
Istraživač Mozile Miša Rikov nazvao je aplikacije koje je njegov tim analizirao kao „mašine za usisavanje podataka sa furnirom aplikacije za mentalno zdravlje“ ili „vuk u ovčijoj koži“. Ali s obzirom na to da je terapija u stvarnom životu sve skuplja i proces pronalaženja terapeuta koji ‘odgovara’ pacijentu koji je pogodio ili promašio, nekima je teško odoljeti mamcu prijateljskog glasa na samo jedan klik. Ali imajući u vidu očiglednu osnovnu namenu aplikacija za rudarenje podataka i prodaju najdubljih najmračnijih tajni korisnika, možda bi bila bolja ideja držati jezik za zubima dok se ne nađete sa kvalifikovanim terapeutom ili barem prijateljem od poverenja – idealno u stvarnom životu.