U narednih nekoliko meseci, Ujedinjene nacije će biti domaćini četiri ključne sesije koje se bave urgentnim ekološkim problemima: gubitkom biodiverziteta, klimatskim promenama, dezertifikacijom i zagađenjem plastikom. Ove konferencije će se održati u različitim delovima sveta i svaka od njih će se fokusirati na specifične aspekte globalne ekološke krize.
1. Konferencija o biodiverzitetu (COP16):
Datum i lokacija: 21. oktobar – 1. novembar, Kali, Kolumbija
Teme: Ova konferencija će se fokusirati na očuvanje biodiverziteta. Nacije će raspraviti kako da ispune globalne ciljeve zaštite 30% planete do 2030. godine, postignute na poslednjem samitu u Montrealu 2022. Kolumbija, domaćin ovogodišnje konferencije, koja ima značajan deo svetske biodiverzitetske baštine, može poslužiti kao model za druge zemlje u postizanju ovih ciljeva.
2. Konferencija o klimatskim promenama (COP29):
Datum i lokacija: 11. – 22. novembar, Baku, Azerbejdžan
Teme: Ovaj samit će se fokusirati na „finansiranje klime“ – finansijsku pomoć bogatih zemalja zemljama u razvoju koje su najviše pogođene klimatskim promenama. Očekuje se da će biti postignut novi sporazum o finansiranju klimatskih projekata, sa ciljem da se pomogne zemljama koje se bore sa posledicama globalnog zagrevanja. Rezultati američkih izbora, koji će biti poznati samo nekoliko dana pre samita, mogli bi značajno uticati na pregovore.
3. Konferencija o dezertifikaciji (COP16):
Datum i lokacija: 2. – 13. decembar, Rijad, Saudijska Arabija
Teme: Ova konferencija će se baviti problemom dezertifikacije i gubitkom plodne zemlje. Planira se da se raspravlja o obnovi 1,5 milijardi hektara zemljišta do 2030. godine i o uspostavljanju sporazuma za upravljanje sušama. Ova sesija je ključna za borbu protiv degradacije zemljišta koja pogađa mnoge delove sveta.
4. Sesija o zagađenju plastikom:
Datum i lokacija: 25. novembar, Južna Koreja
Teme: Ova sesija će biti posvećena uspostavljanju prvog svetskog sporazuma o zagađenju plastikom. Nacije će raspraviti kako da se smanji proizvodnja plastike i poboljša reciklaža. Postoji nesigurnost oko toga kako će se sporazum konkretno implementirati, s obzirom na različite interese zemalja proizvođača plastike i onih koje se suočavaju sa njenim posledicama.
Ove konferencije će se baviti nekim od najurgentnijih ekoloških pitanja današnjice. Usmeravanjem globalne pažnje na ove probleme, Ujedinjene nacije teže uspostavljanju međunarodnih rešenja koja će pomoći u očuvanju planeta za buduće generacije. Globalna saradnja i efikasne strategije biće ključne za uspeh ovih inicijativa.