Međunarodna agencija za energetiku izdala je preporuke koje imaju za cilj smanjenje potrošnje nafte u uslovima rasta cena.
Nedeljom bez automobila u gradovima, rad od kuće do tri dana u nedelji i korišćenje ekonomičnog javnog prevoza – samo su neke od preporuka koje je Međunarodna agencija za energiju (IEA) dala svetu. Akcioni plan od 10 tačaka ima za cilj smanjenje potrošnje nafte „suočenom sa novonastajućom globalnom energetskom krizom izazvanom ruskom invazijom na Ukrajinu“.
Prema procenama IEA, akcije koje predlaže, ukoliko budu sprovedene na globalnom nivou, mogle bi da pomognu u smanjenju potrošnje nafte za 2,7 miliona barela dnevno (bpd) u roku od četiri meseca, što bi bilo ekvivalentno više od polovine ruskog izvoza. Procenjuje se da svet troši skoro 100 miliona barela dnevno.
Među merama koje treba odmah primeniti, posebno razvijene zemlje, su smanjenje ograničenja brzine na autoputevima za najmanje 10 kilometara na sat, kao i takozvane nedelje bez automobila, pri čemu svaki takav dan pomaže da se uštedi oko 380.000 barela. nafte, tvrdi globalni energetski nadzornik.
U dokumentu se dalje ističe da nedelje bez automobila nisu ništa novo, jer su slične mere uvedene u zemljama poput Švajcarske, Holandije i Zapadne Nemačke na vrhuncu naftne krize 1973. godine. Štaviše, neki gradovi su nedavno usvojili praksu da poboljšaju javno zdravlje, napominje IEA. Pored pada potrošnje ulja po sebi, „nuspojave“ nedeljom bez automobila uključivale bi čistiji vazduh, smanjeno zagađenje bukom i poboljšanu bezbednost na putu, navodi se u dokumentu.
Povrh toga, IEA preporučuje onima koji mogu da rade od kuće do tri dana u nedelji. Između nekih drugih stvari koje bi vladama bilo dobro savetovati da uvedu je jeftiniji javni prevoz i podsticaji za kupovinu bicikla.
U svom planu, IEA ističe da osim smanjenja „bola zbog cene koji osećaju potrošači širom sveta“, predložene mere bi takođe mogle pomoći „smanjenju ruskih prihoda od ugljovodonika i pomoći da se potražnja za naftom pomeri ka održivijem putu“. List zaključuje da bi smanjenje potrošnje nafte trebalo da bude više od samo kratkotrajnog pritiska, jer je ključno za borbu protiv klimatskih promena.
Posle 24. februara, kada su ruske trupe prešle ukrajinsku granicu, cene nafte su skočile na skoro 140 dolara po barelu – nivoi koji nisu viđeni od 2008.