Vrhovni sud će odlučiti da li palestinske vlasti mogu biti tužene u SAD zbog napada na Bliskom istoku

Vrhovni sud će odlučiti da li palestinske vlasti mogu biti tužene u SAD zbog napada na Bliskom istoku

Vrhovni sud Sjedinjenih država pristao je u petak da reši višegodišnji pravni spor oko toga da li palestinske vlasti mogu da budu tužene američkim sudovima od strane Amerikanaca ubijenih ili ranjenih u terorističkim napadima na Bliskom istoku.

Savezni apelacioni sud u Njujorku je više puta presuđivao u korist Palestinske oslobodilačke organizacije i Palestinskih vlasti, uprkos naporima Kongresa da dozvoli saslušanje tužbi žrtava.

Najnovija odluka tog suda, prošle godine, poništila je zakon koji je usvojen 2019. posebno da bi se tužbama omogućila dalje. Vrhovni sud obično preuzima slučajeve u kojima su niži sudovi poništili savezne zakone.

Pitanje za sudije je da li je zakon iz 2019. neustavan, kako je utvrdio 2. okružni apelacioni sud SAD, jer uskraćuje pravičan pravni proces PLO i PA. O ovom slučaju će se verovatno raspravljati na proleće.

I žrtve i Bajdenova administracija pozvali su visoki sud da se uključi.

Napadi su se dogodili početkom 2000-ih, ubivši 33 osobe i ranjene stotine drugih, a 2018. godine, kada je palestinski napadač nožem izbo jednog naseljenika rođenog u SAD ispred prometnog tržnog centra na Zapadnoj obali.

Žrtve i njihove porodice tvrde da su palestinski agenti ili bili umešani u napade ili da su ih podsticali.

Drugi okružni apelacioni sud SAD prvi je put presudio 2016. godine protiv žrtava napada od pre 20 godina, odbacivši porotu od 654 miliona dolara u njihovu korist. U toj ranijoj presudi, žalbeni sud je smatrao da američki sudovi ne mogu razmatrati tužbe protiv grupa sa sedištem u inostranstvu zbog nasumičnih napada koji nisu bili usmereni na Sjedinjene Države.

Žrtve su tužile na osnovu Zakona o borbi protiv terorizma, koji je potpisan 1992. godine. Zakon je usvojen kako bi se američki sudovi otvorili za žrtve međunarodnog terorizma, podstaknuto ubistvom Amerikanca Leona Klinghofera tokom terorističkog napada 1985. na kruzeru Achille Lauro. .

Porota je utvrdila da su PLO i Palestinske vlasti odgovorne za šest napada i dosudio 218 miliona dolara odštete. Nagrada je po zakonu automatski utrostručena.

Nakon što je Vrhovni sud odbio žalbu žrtava 2018. godine, Kongres je ponovo izmenio zakon kako bi jasno stavio do znanja da ne želi da zatvori vrata suda za žrtve.