Vojni sud u istočnom Kongu u petak je osudio osam vojnika na smrt zbog kukavičluka i drugih zločina povezanih sa bekstvom sa bojnog polja, dok se vlada bori da obuzda nasilje i napade u oblasti bogatoj mineralima gde mnoge naoružane grupe operisati.
U martu je Kongo ukinuo više od 20-godišnji moratorijum na smrtnu kaznu, navodeći da su oni koji su krivi za izdaju i špijunažu mogli da pobegnu bez odgovarajuće kazne. Organizacije za ljudska prava kritikovale su odluku.
Aleksis Olenga, advokat Paluku Olenge, jednog od vojnika osuđenih na smrt, rekao je da njegov klijent nije pobegao sa bojnog polja jer je uhapšen u zoni svog zadatka.
„Ovo je monstruozna odluka, verujem da je moramo odmah osporiti pred visokim vojnim sudom“, rekao je on za Asošijeted pres.
Vojni sud u Gomi, glavnom gradu provincije Severni Kivu, oslobodio je tri druga vojnika svih optužbi i pustio ih na slobodu.
Mois Hangi, aktivista civilnog društva, rekao je za AP da će „umesto da popravimo naš bezbednosni aparat, ovakve odluke sve više oslabiti našu vojsku i učiniti one na linijama odbrane uplašenijim“.
Višedecenijski sukob u istočnom Kongu proizveo je jednu od najgorih humanitarnih kriza na svetu, sa preko 100 naoružanih grupa koje se bore u regionu, većinom za zemlju i kontrolu rudnika sa vrednim mineralima. Neki se bore da pokušaju da zaštite svoje zajednice.
Mnoge grupe su optužene za masovna ubistva, silovanja i druga kršenja ljudskih prava. Nasilje je raselilo oko 7 miliona ljudi, od kojih su mnogi van domašaja pomoći.