Vlada Ujedinjenog Kraljevstva saopštila je u sredu da će podržati zakon o zabrani stranog državnog vlasništva nad britanskim novinama i časopisima, potez koji bi mogao da poništi planirano preuzimanje od strane konzorcijuma Telegraf medija grupe predvođen Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Razvoj događaja dolazi nakon što su brojni zakonodavci iz svih političkih podela pozvali na eksplicitnu zabranu, umesto da koriste regulatorni pristup kako bi se osiguralo da publikacije ne budu papagajski stavovi državnih aktera.
Ministar zadužen za medije Stiven Parkinson rekao je da će vlada predložiti amandman na „Zakon o digitalnim tržištima, konkurenciji i potrošačima“ koji trenutno ulazi u parlament.
Predlog zakona, za koji se očekuje da će lako biti usvojen, sprečiće preuzimanje britanskih publikacija od strane stranih vlada. Međutim, strani pojedinci i firme će i dalje moći da poseduju novine i časopise.
„Sloboda štampe je fundamentalna za funkcionalnu demokratiju“, rekao je Parkinson. „Ono što sloboda štampe znači jeste sloboda od vlade.
Zakon proizilazi iz zabrinutosti zbog predloženog preuzimanja desničarskih i publikacija od strane Redbird IMI, koju podržavaju američka finansijska kompanija RedBird Capital Partners i šeik Mansur bin Zajed Al Nahjan, član kraljevske porodice Abu Dabija, koji je takođe Potpredsednik UAE.
Šeik Mansur je istaknuta ličnost u Britaniji od svog preuzimanja fudbalskog kluba Mančester Siti 2008. Njegovo bogatstvo je transformisalo bogatstvo Sitija, prevodeći klub od takođe učesnika u engleskoj Premijer ligi u dominantnu silu.
Predloženo preuzimanje Telegraf medijske grupe — Dejli telegrafa, Sandej Telegrafa, kao i magazina Spektator — takođe je predmet odvojene istrage, koju je naredila sekretarka za kulturu Lusi Frejzer, zbog mogućeg uticaja na slobodu štampe. Telegrafske novine su blisko povezane sa vladajućom Konzervativnom strankom.
Ovom preuzimanju se usprotivio urednik Spectatora Frejzer Nelson, koji je pozdravio odluku vlade da uvede zabranu.
„Ako vlade počnu da poseduju novine, bilo da su britanske vlade, evropske vlade ili arapska vlada, završićete sa fatalno ugroženom slobodom štampe“, rekao je on za Skaj njuz.
„U novinarstvu, jedna od maksima je pratiti novac i ako taj novac dovede do vlade Abu Dabija, onda imate prilično veliki problem kada je u pitanju sloboda štampe“, dodao je Nelson.
Kada je potencijalno preuzimanje izašlo na videlo prošle godine, RedBird IMI je rekao da je „potpuno posvećen“ održavanju uredničkog tima publikacija Telegraph i Spectator, i dodao da je „urednička nezavisnost za ove naslove od suštinskog značaja za zaštitu njihove reputacije i kredibiliteta“.