Vlada Nikaragve zabranjuje jezuitski red, konfiskuje svu imovinu

Vlada Nikaragve zabranjuje jezuitski red, konfiskuje svu imovinu

Vlada Nikaragve u sredu je proglasila jezuitski verski red nezakonitim i naredila konfiskaciju celokupne njegove imovine, piše AP.

Taj potez usledio je nedelju dana nakon što je vlada predsednika Danijela Ortege konfiskovala Univerzitet Centralne Amerike kojim upravlja jezuit u Nikaragvi, uz obrazloženje da je to „centar terorizma“.

U nalogu za konfiskaciju objavljenom u sredu navodi se da rimokatolički red nije postupio u skladu sa poreskim prijavama.

To je bila poslednja u nizu sve autoritarnijih akcija nikaragvanske vlade protiv Katoličke crkve i opozicionih ličnosti. Jezuitski red, poznat kao Družba Isusova, osudio je ove mere.

Univerzitet Centralne Amerike u Nikaragvi bio je centar protesta protiv Orteginog režima 2018.

Nakon prošlonedeljnog saopštenja, Društvo Isusa Centralne Amerike je u saopštenju navelo da je „ovo politika vlade koja sistematski krši ljudska prava i koja izgleda da je usmerena na konsolidaciju totalitarne države“.

Od decembra 2021, najmanje 26 nikaragvanskih univerziteta je zatvoreno, a njihova imovina zaplenjena po nalogu Ortegine vlade po sličnoj proceduri. Od toga sedam su bile strane institucije.

Vatikan je u aprilu zatvorio svoju ambasadu u Nikaragvi nakon što je vlada te zemlje predložila prekid diplomatskih odnosa.

Dve kongregacije časnih sestara, uključujući red misionara ljubavi koji je osnovala Majka Tereza, proterane su iz Nikaragve prošle godine.

Proterivanja, zatvaranja i konfiskacije nisu samo na meti crkve. Nikaragva je stavila van zakona ili zatvorila više od 3.000 građanskih grupa i nevladinih organizacija.

Vlada je u maju naredila zatvaranje Crvenog krsta Nikaragve, optužujući ga za „napade na mir i stabilnost“ tokom antivladinih demonstracija 2018. Lokalni Crveni krst kaže da je samo pomogao u lečenju povređenih demonstranata tokom protesta.

Vlada je u junu konfiskovala imovinu koja pripada 222 opozicione ličnosti koje su u februaru bile prisiljene da odu u egzil nakon što ih je Ortegin režim zatvorio.

Među onima koji su odvedeni iz zatvora i primorani da se ukrcaju na let za Sjedinjene Države 9. februara bilo je sedam kandidata za predsednika kojima je zabranjeno da se kandiduju na izborima 2021, advokati, aktivisti za prava, novinari i bivši članovi sandinističkog gerilskog pokreta.

Hiljade su pobegle u egzil otkako su nikaragvanske bezbednosne snage nasilno ugušile masovne antivladine proteste 2018. Ortega kaže da su protesti bili pokušaj puča sa stranom podrškom, sa ciljem njegovog svrgavanja.