Vlada Češke se suočava s masovnim protestima zbog predloženih izmena zakona o javnim medijima

Vlada Češke se suočava s masovnim protestima zbog predloženih izmena zakona o javnim medijima

U Češkoj su se održali masovni protesti protiv predloženih izmena zakona o javnom radio i TV servisu. Premijer Andrej Babiš i ministar kulture Oto Klempirž suočavaju se s kritikama zbog smanjenja budžetskih sredstava. Opozicija zahteva garancije nezavisnosti medija.

Vlada premijera Andreja Babiša pokušala je da izmeni zakon o javnom radio i TV servisu, što je izazvalo masovne demonstracije pod parolom „Ne damo javni servis“. Predložene izmene naišle su na brojne zamerke, ne samo od stručnjaka, već i od drugih ministarstava, uključujući Ministarstvo finansija.

Ministar kulture Oto Klempirž objasnio je da će budžetska sredstva za javne medije biti smanjena za 15 procenata u odnosu na trenutnu pretplatu. Iako je prvobitno planirano da se izdvajanja automatski prilagođavaju inflaciji, sada se predviđa da će valorizacija nastupiti tek kada inflacija dostigne 10 procenata.

Premijer Babiš je na konferenciji za novinare istakao da ljudi ne žele da plaćaju pretplatu i da naplata košta. On je naveo da javni servisi nisu pokazali volju da štede, dok se u Evropi smanjuju troškovi medija.

Tokom konferencije, Babiš je optužio novinare da lažu o vraćanju medija na sredstva iz 2008. godine, naglašavajući da je pretplata bila zamrznuta 17 godina. Odbio je da objasni kriterijume za promenu indeksa valorizacije.

I premijer i ministar kulture negirali su tvrdnje da bi predložene izmene ugrozile nezavisnost javnih servisa. Babiš je istakao da nikada nisu ugrožavali nezavisnost i da su zadržali godišnji izveštaj.

U Češkoj televiziji i Češkom radiju deo zaposlenih je u štrajku upozorenja, a građanska inicijativa „Milion trenutaka za demokratiju“ pokrenula je peticiju „Ne damo vam medije“, koju je potpisalo više od 175.000 ljudi. Opozicija zahteva da se medijima obezbede garancije nezavisnosti i finansiranja.

Generalni direktori Češke televizije i Češkog radija ocenili su predložene izmene kao šokantne. Evropska unija prati situaciju, upozoravajući da bi izmene mogle destabilizovati češke medije i kršiti evropske akte o slobodi medija.