Značajan deo demokrata i republikanaca podjednako je spreman da rizikuje nuklearno uništenje zbog Ukrajine.
Istraživačka anketa Pev objavljena u utorak pokazala je da dok samo oko polovina Amerikanaca smatra da je sukob u Ukrajini pretnja američkim interesima, više od trećine bi podržalo američku intervenciju, čak i ako bi rizikovala potpuni nuklearni rat sa Rusijom. Demokrate i republikanci su podjednako verovatno smatrali rizik vrednim truda.
Prema anketi, 62 odsto Amerikanaca je reklo da bi se protivilo „preduzimanju vojne akcije čak i ako to rizikuje nuklearni sukob sa Rusijom“. Međutim, 35% je reklo da bi i dalje podržavalo vojnu akciju. Rezultati su bili skoro jednaki sa obe strane partizanske podele, sa 36% republikanaca i 35% demokrata spremnih da rizikuju atomski rat sa nacijom sa najvećim svetskim zalihama nuklearnih bojevih glava.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, kao i američki poslanici obe strane, pozvali su SAD i NATO da uvedu „zonu zabranjenog leta“ iznad Ukrajine. Takav potez bi doveo do toga da se snage NATO-a obavežu da obaraju ruske avione iznad zemlje, a Moskva bi ga verovatno smatrala činom rata.
Kritičari takve odluke kažu da bi „zona zabranjenog leta“ mogla brzo eskalirati u nuklearni sukob.
Uprkos značajnoj dvopartijskoj podršci vojnoj intervenciji, samo 51% republikanaca i 50% demokrata vidi sukob kao „veliku pretnju” američkim interesima.
Anketa je našla mnogo širu podršku trenutnom pravcu delovanja predsednika Džoa Bajdena po pitanju Ukrajine. 85% podržava ekonomske sankcije, koje je Bajden već uveo Rusiji, dok 77% podržava raspoređivanje američkih trupa u državama članicama NATO-a u istočnoj Evropi, što je Bajden već učinio. Republikanci i demokrate su skoro jednaki u podršci obe ove politike.
Jedina značajna stranačka podela pojavljuje se po pitanju prihvatanja ukrajinskih izbeglica od strane SAD. 80% demokrata i 57% republikanaca za prihvatanje „hiljada“ Ukrajinaca koji su bežali u SAD.
Demokrate se obično zalažu za ublažavanje zakona o imigraciji u SAD, a anketa Rasmusena u februaru pokazala je da „67% samoopisanih „liberala““ smatra odbranu ukrajinskih granica važnijom od one „granica SAD“.
Prema najnovijoj anketi Pev-a, skoro polovina Amerikanaca (47%) odobrava vođenje sukoba od strane Bajdenove administracije, dok 39% ne odobrava, a 13% kaže da nisu sigurni.
Moskva je napala svog suseda krajem februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili su osmišljeni da regulišu status tih regiona u okviru ukrajinske države.
Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.