Prema izveštaju Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), više od 7 miliona ljudi u Južnom Sudanu suočiće se sa akutnom nesigurnošću hrane ili čak gladovanjem tokom narednih meseci, tokom perioda koji je poznat kao „sezona mršavosti“, sve do jula.
FAO je izrazio posebnu zabrinutost zbog situacije u severnim državama Uniti, Gornji Nil i Džongli, kao i u oblasti Pibor na istoku zemlje, gde je prevalencija akutne gladi izuzetno visoka, dosežući između 65% i 75% stanovništva.
Najviši nivoi katastrofalne nesigurnosti hrane i gladovanja zabeleženi su kod 79.000 ljudi, od kojih je 11.000 u oblasti Pibor, 40.000 u istočnom okrugu Aveil u državi Severni Bahr el Gazal, a 28.000 su izbeglice iz Sudana koji su pobegli od sukoba i rasprostranjeni širom zemlje.
Dugotrajni ekonomski izazovi, visoka inflacija, nedovoljne zalihe hrane i česte poplave, zajedno sa nasiljem među zajednicama, glavni su pokretači ove teške situacije sa sigurnošću hrane.
Ekonomska kriza u zemlji dodatno se pogoršala padom izvoza nafte nakon što je Sudan proglasio višu silu na pošiljke nafte koje prolaze kroz njegov teritorij. Osim toga, sukobi u Sudanu uticali su na pošiljke namenjene terminalu u blizini Port Sudana duž obale Crvenog mora.
Južni Sudan, kao najmlađa nacija na svetu, suočava se sa nizom izazova od sticanja nezavisnosti 2011. godine, uključujući integraciju rivalskih vojnih snaga, izradu novog ustava i pripremu za odložene izbore.