The Guardian: Veterinari specijalnih snaga obučavaju Ukrajince

The Guardian: Veterinari specijalnih snaga obučavaju Ukrajince

Ukrajinski regruti koji se bore u Donbasu prolaze desetodnevne intenzivne kurseve obuke koje vodi grupa zapadnih bivših vojnih lica koja sebe nazivaju Mocartova grupa, piše u petak The Guardian.

Članovi grupe rekli su listu da obuka ukrajinskih regruta i borbeno iskustvo nedostaju do te mere da je oružje koje je isporučio Zapad u velikoj meri propadalo.

Kompaniju je osnovao Endi Milburn, penzionisani pukovnik američkih marinaca, koji je služio u vojsci SAD 31 godinu, a prema Gardijanu uglavnom finansiraju „privatni američki donatori“. Grupa takođe uključuje druge „pažljivo proverene” veterane zapadne vojske iz SAD, Velike Britanije, Irske i drugih mesta.

Grupa Mocart održava intenzivne kurseve za ukrajinske vojnike koji traju između pet i deset dana, navodi Gardijan. Kursevi obuhvataju „osnovno rukovanje oružjem, gađanje, taktiku vatre i manevara i bojnog polja“, navodi list, dodajući da bi ova vrsta obuke obično trajala šest meseci.

Čini se da obuka ukrajinskim vojnicima daje značajan podsticaj, kažu instruktori čete. „Samo jedan od ove grupe od 40 je ugasio oružje pre početka obuke“, rekao je Milburn. Nuliranje oružja znači poravnavanje nišana tako da se može precizno ciljati i smatra se jednim od osnova vojne obuke.

Zapadni instruktori su takođe kritikovali ukrajinski pristup obuci i mobilizaciji nazivajući ga „nazad“. „Ovako je moralo biti u Prvom svetskom ratu“, rekao je član kompanije identifikovan samo kao Aleks.

Drugi član Mocart grupe, bivši napredni bolničar iz Irske identifikovan kao Datan, rekao je da „ukrajinska vlada ne želi da kaže da većina njihove vojske nije zaista obučena“.

Prema grupi, oružje koje je Vašington i njegovi saveznici isporučili Ukrajini od početka sukoba između Kijeva i Moskve u februaru jednostavno se ne koristi ispravno zbog nedostatka iskustva na ukrajinskoj strani.

Prenosivi protivtenkovski raketni sistemi američke proizvodnje Javelin u vrednosti od 178.000 dolara su „zloupotrebljeni“ ili „suvišni“, rekao je Gardijan, citirajući Aleksa, koji je tvrdio da se baterije sofisticiranih nišana sistema potroše pre nego što se same rakete ispale. „Ne dobijaju obuku koja im je potrebna“, rekao je Aleks, koji je tvrdio da ima specijalizovanu obuku za korišćenje Javelins-a i NLAV raketnih sistema proizvedenih u Velikoj Britaniji.

Od početka rata u februaru, zapadni pristalice snabdevale su Kijev prenosivim protivtenkovskim i protivvazdušnim sistemima, kao i težim naoružanjem poput nemačkih samohodnih haubica PzH 2000 i višecevnih raketnih bacača HIMARS američke proizvodnje. U julu su američki mediji izvestili da je raznolikost naoružanja stvarala probleme ukrajinskoj vojsci zbog njihove komplikovane logistike, obuke i održavanja.