TOKIO – Više od polovine japanskih kompanija planira da poveća plate ove godine, prema Rojtersovoj mesečnoj anketi, ispunjavajući ključni zahtev premijera Fumija Kišide da pomogne radnicima da se izbore sa porastom potrošačkih cena, preneo je Rojters.
Kišidina administracija je više puta pozivala kompanije da ulože maksimalne napore da povećaju plate zaposlenih, koje nisu uspele da održe korak sa najbržom inflacijom u poslednjih 40 godina. Taj pritisak je dobio podsticaj prošle nedelje kada je Uniklo operater Fast Retailing Co (9983.T) rekao da će povećati plate za čak 40%.
Uoči prolećnih „shunto“ pregovora o radu, menadžeri u 24 odsto anketiranih kompanija rekli su da planiraju sveobuhvatno povećanje osnovne plate uz redovno planirano povećanje plata. Još 29% je reklo da će sprovoditi samo redovna povećanja plata, dok je 38% neodlučno.
„Premijer Kišida je govorio da povećajte plate, povećajte plate, ali odluka o povećanju plata nije doneta na osnovu reči premijera ili predsednika“, rekao je Masajuki Kubota, glavni strateg Rakuten Securities. „Pre zato što su kompaniji potrebni bolji ljudski resursi da bi ostvarila svoj potencijal rasta.
„Ako kompanija nije konkurentna, povećanje plata se prevodi samo u veće troškove koji će samo pogoršati njenu situaciju“, dodao je on.
Ukupno 34 odsto firmi reklo je da planira povećanje plata od najmanje 3 odsto, što je skok sa 10 odsto u anketi Rojtersa u oktobru.
Istraživanje je pokazalo da su kompanije manje željne da podnesu teret još jednog Kišidinog plana: vojnu potrošnju bez presedana za suprotstavljanje rastućim pretnjama iz Kine i Severne Koreje. Da bi se to pomoglo u plaćanju, planom se poziva na povećanje poreza na dobit preduzeća od 4% do 4,5% koje bi stupilo na snagu od fiskalne 2024. godine ili kasnije.
Među 495 anketiranih firmi, 54% je podržalo plan potrošnje za odbranu, ali je samo 29% podržalo povećanje stopa korporativnog poreza.
„Bez ikakvog objašnjenja kako će se koristiti povećanje potrošnje za odbranu, politika da se najveći deo tereta prebacuje na korporativne poreze je potpuno neprihvatljiva“, rekao je menadžer u kompaniji za industrijsku keramiku, želeći da ostane anoniman. „Ovo bi moglo da uspori povećanje plata i kapitalne investicije.
Na pitanje koji će troškovi biti smanjeni ako korporativni nameti porastu, glavni odgovor je bila kapitalna potrošnja, sa 42%, a zatim dividende i plate.
U oktobarskom istraživanju Rojtersa, 81 odsto kompanija reklo je da odobrava značajno povećanje potrošnje za odbranu, ali samo 20 odsto kaže da bi korporativni porezi trebalo da budu ukinuti da bi se to platilo.
Što se tiče ukupnog poslovnog okruženja, korporativni menadžeri su postali nešto pesimističniji, sa 81% ispitanika koji su rekli da uslovi „ne bi bili tako dobri“ do „loši“ u naredna tri meseca, u poređenju sa 77% u decembarskom istraživanju.
„Slab jen zajedno sa višim cenama sirovina i dalje smanjuje profitne marže“, rekao je menadžer u jednoj proizvodnoj kompaniji. „Iako je naša kompanija podigla cene prošlog proleća i jeseni, to nije bilo dovoljno da apsorbuje troškove materijala, pa planiramo da ponovo podignemo cene ovog proleća.
Korporativno istraživanje Rojtersa, koje je za Rojters sproveo Nikkei Research između 23. decembra i 13. januara, ispitalo je 495 velikih, nefinansijskih japanskih firmi pod uslovom anonimnosti, omogućavajući im da govore slobodnije.