Vatrogasci su u ponedeljak konačno počeli da kontrolišu najveći požar u Kaliforniji do sada ove godine, zaustavivši njegovo širenje na istok prema obližnjem nacionalnom parku Josemiti, dok je hiljadama ljudi ostalo pod naredbom za evakuaciju, prenosi Rojters.
Oak požar se brzo proširio nakon što je počeo u petak, nadmašujući prvobitno angažovanje vatrogasaca, jer je izuzetno toplo i suvo vreme podstaklo njegov galopirajući tempo kroz suvu šumu i šiblje.
Ali ponedeljak je bio „uspešan dan za avione i vatrogasce“ jer su helikopteri bacili 1,4 miliona litara vode na vatru, saopštilo je Kalifornijsko odeljenje za šumarstvo i zaštitu od požara (Cal Fire) u ažuriranju u ponedeljak uveče.
Požar je porastao na 6.977 hektara do ponedeljka uveče, što je povećanje od oko 3 odsto u odnosu na ponedeljak ujutro, rekao je Cal Fire, što je više od polovine San Franciska.
Bio je zatvoren 16 odsto, u odnosu na 10 odsto u ponedeljak ujutro, a evakuisano je 3.700 ljudi.
Izveštaj je bio u suprotnosti sa komentarima nekoliko zvaničnika Kal Fajer-a u nedelju koji su rekli da se vatra u početku ponašala drugačije od bilo koje druge koju su videli i da je prkosio njihovim najboljim naporima da se suzbiju, pri čemu je zapaljena žeravica izazvala manje požare do dve milje ispred glavnog požara.
Odsustvo drugih velikih požara u regionu omogućilo je Cal Fireu da koncentriše 2.500 vatrogasaca na vatru, a nedostatak vjetra je omogućio kontinuiranu upotrebu aviona za ispuštanje vode i usporivača požara, rekli su zvaničnici.
„Bila je to savršena oluja dobre vrste“, rekao je Hektor Vaskez, portparol Kal Fajer, na komandnom mestu u Mariposi u Kaliforniji, oko 240 kilometara u unutrašnjosti San Franciska.
Severni pravac požara ga je vodio u Nacionalnu šumu Sijera, ali ne više u pravcu Josemita, udaljenog nekih 10 milja. Gaj džinovskih, drevnih stabala sekvoje u Josemitu je bio ugrožen još jednim šumskim požarom pre nekoliko nedelja.
Temperature u toj oblasti su porasle na 36 Celzijusa, dok su male šanse za grmljavinu izbledele. Nacionalna meteorološka služba prognozirala je vreme od 38 stepeni tokom većeg dela nedelje.
Više od dve decenije suše i rastućih temperatura doveli su do zavere da Kaliforniju učine ranjivijom nego ikad na šumske požare, a dve najrazornije godine u istoriji dolaze 2020. i 2021., kada je izgorelo više od 6,8 miliona hektara, što je površina veća od Ruanda.