Američka i jermenska vojska održaće zajedničke vežbe kasnije ovog meseca, sa posebnim naglaskom na mirovne operacije, najavio je Jerevan. Jermenija je članica Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), koja takođe uključuje Rusiju, Belorusiju, Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan.
Jerevan je sve više kritikovao ulogu CTSO-a na Južnom Kavkazu, tvrdeći da blok nije uspeo da ga zaštiti od navodne agresije Azerbejdžana.
Jermensko ministarstvo odbrane najavilo je vežbe sa SAD u saopštenju u sredu, najavljujući da će se one održati „u okviru priprema za učešće u međunarodnim mirovnim misijama. ”
Vežbe će se održati od 11. do 20. septembra u Jermeniji, dodaje se u saopštenju. Između ostalog, vojno osoblje će praktikovati mere „stabilizacije“ između „zaraćenih strana“. ”
Kako je saopšteno iz ministarstva, „svrha vežbe je povećanje nivoa interoperabilnosti jedinica koje učestvuju u međunarodnim mirovnim misijama. ”
Jermenski vojni zvaničnici su tvrdili da će vežbe poslužiti kao još jedan korak u okviru NATO-ovog programa Partnerstvo za mir (PfP).
NATO definiše inicijativu Partnerstvo za mir kao sredstvo za olakšavanje „praktične bilateralne saradnje između pojedinačnih evroatlantskih partnerskih zemalja i NATO-a“ i „poboljšanja sposobnosti Alijanse i partnerskih snaga da zajedno deluju u operacijama koje vodi NATO.”
Komentarišući u ponedeljak pozive Jermeniji da se pridruži NATO-u, zamenik ministra spoljnih poslova Vahan Kostanjan rekao je da je njegova zemlja „spremna da nastavi“ saradnju sa blokom, ali da nije dobila poziv za pridruživanje i da pristupanje nije na dnevnom redu.
U intervjuu za italijanski list La Repubblica u nedelju, jermenski premijer Nikol Pašinjan izjavio je da Moskva „napušta region [južnog Kavkaza]. On je optužio ruske mirovne snage da „ne mogu ili ne žele“ da vrše kontrolu nad koridorom Lačin, koji povezuje sporni region Nagorno-Karabaha sa jermenskom teritorijom.
Komentarišući Pašinjanove izjave, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je insistirao da je „Rusija sastavni deo ovog regiona. Dakle, ne može nigde da ide. ”
Jermenija i Azerbejdžan vodili su 44-dnevni rat 2020. za kontrolu nad Nagorno-Karabahom – delom azerbejdžanske teritorije koji ima pretežno jermensko stanovništvo – koji je proglasio nezavisnost od Bakua početkom 1990-ih. Borbe su završene primirjem uz posredovanje Moskve koje je uključivalo raspoređivanje ruskih mirovnih snaga u to područje.