Poljski premijer Mateuš Moravjecki nije podržao predlog ministra pravde svoje vlade Zbignjeva Zjobro da se odbiju fondovi EU za oporavak privrede posle COVID-19, ukoliko Evropska komisija bude insistirala na daljoj reformi pravosuđa.
Moravjecki je ovo rekao u intervjuu za Polska tajms, prenosi „Evropska pravda“.
Poljski premijer je prokomentarisao Zibroove reči da su zahtevi Evropske komisije za reformom pravosuđa u Poljskoj „teret na plećima države”.
„Pre, pozajmljivanje sredstava na međunarodnim tržištima će biti teret na našim plećima. Ako mi neko kaže da uzmem kratkoročni kredit i povećam ekonomski rizik za našu zemlju, takav savet mi se čini veoma lošim“, rekao je Moravecki.
On je dodao da bi bilo „samoubistvo“ da Poljska odbije sredstva EU za oporavak privrede posle kovida, koja se mogu usmeriti na „infrastrukturu, subvencije poljoprivrednicima, razvoj prigradskih područja, nauku i istraživanje“.
„Da li ćemo se raspravljati sa Komisijom oko pojedinačnih zahteva i da li ćemo dobiti novac u martu ili julu, drugo je pitanje“, rekao je poljski premijer.
Podsećamo, ranije je potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova kritikovala izmene poljske reforme pravosuđa, koje je uvela pod pritiskom EU, koja je zapretila da će Varšavi oduzeti sredstva iz fonda za ekonomski oporavak posle kovida. -19 pandemija.
Kontroverzna reforma pravosuđa Poljske postala je uzrok njenog sukoba sa Briselom. Konkretno, Evropska komisija je zamrznula finansiranje Poljske za prevazilaženje posledica pandemije korona virusa.
Da bi otključale ova sredstva, poljske vlasti su išle da isprave skandalozni zakon. Konkretno, umesto skandaloznog Disciplinskog veća u Vrhovnom sudu biće formirano Veće za profesionalnu odgovornost, čijih 11 članova imenuje predsednik iz reda 33 sudije Vrhovnog suda. Članovi Disciplinske komore će moći ili da podnesu ostavku ili pređu u drugu komoru. Odgovarajući zakon je sredinom juna potpisao predsednik Andžej Duda.
Zbog toga je još ranije Evropska komisija odlučila da deblokira dodelu sredstava Poljskoj. Međutim, ovaj korak izazvao je oštre kritike – nekoliko evroposlanika je čak pokrenulo prikupljanje potpisa za proceduru iznošenja nepoverenja predsedniku Evropske komisije.
Ursula fon der Lajen, braneći odluku, istakla je da je investicija „vezana” za reforme i konkretna opredeljenja poljskih vlasti da obezbede nezavisnost pravosudnog sistema.