Turski predsednik Tajip Erdogan pokušaće da ubedi šefa Kremlja Vladimira Putina da se vrati sporazumu o izvozu žita u Ukrajinu koji je pomogao da se ublaži globalna prehrambena kriza, kada se dva lidera sastanu u ruskom crnomorskom letovalištu Soči u ponedeljak. .
Rusija je odustala od sporazuma u julu – godinu dana nakon što su mu posredovale Ujedinjene nacije i Turska – žaleći se da se njen sopstveni izvoz hrane i đubriva suočava sa preprekama i da ne ide dovoljno ukrajinskog žita u zemlje kojima je potrebna.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će se razgovori sa Erdoganom, koji je ranije igrao značajnu ulogu u ubeđivanju Putina da se drži dogovora, održati sredinom dana po moskovskom vremenu.
„Mi ovde igramo vodeću ulogu“, rekao je Erdoganov glavni savetnik za spoljnu politiku i bezbednost Akif Čagataj Kilić u intervjuu na televizijskom kanalu A Haber.
„Oprezni smo, ali se nadamo da ćemo postići uspeh.
Erdoganovi najviši kreatori ekonomske politike posećuju Rusiju na sastanke u ponedeljak, rekao je za Rojters turski zvaničnik koji je zatražio anonimnost. Ministar finansija Mehmet Šimšek i Hafize Gaje Erkan, guverner centralne banke, prisustvovaće sastancima.
Dogovor je imao za cilj da se žito iz Ukrajine dopre do svetskih tržišta preko Crnog mora i ublaži globalnu prehrambenu krizu za koju su Ujedinjene nacije rekli da je pogoršana invazijom Rusije na Ukrajinu u februaru prošle godine.
Rusija i Ukrajina su dva od ključnih svetskih poljoprivrednih proizvođača i glavni igrači na tržištima pšenice, ječma, kukuruza, uljane repice, uljane repice, suncokretovog i suncokretovog ulja.
Putin je rekao da bi Rusija mogla da se vrati dogovoru o žitu ako Zapad istovremeno ispuni poseban memorandum dogovoren sa Ujedinjenim nacijama kako bi se olakšao ruski izvoz hrane i đubriva.
Dok ruski izvoz hrane i đubriva ne podleže sankcijama Zapada uvedenim nakon ruske invazije na Ukrajinu, Moskva kaže da su ograničenja plaćanja, logistike i osiguranja ometala isporuke.
Uoči pregovora sa Erdoganom, ukrajinski zvaničnici rekli su da je Rusija preko noći pokrenula vazdušni napad na jednu od najvećih ukrajinskih luka za izvoz žitarica.
Rumunija je demantovala izjavu Ukrajine da su ruski dronovi pali i detonirali na teritoriju članice NATO.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš rekao je u četvrtak da je ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu poslao „set konkretnih predloga“ koji imaju za cilj oživljavanje sporazuma.
Jedan od glavnih zahteva Moskve je da se Ruska poljoprivredna banka ponovo poveže sa međunarodnim platnim sistemom SVIFT. EU ga je prekinula u junu 2022. u sklopu sveobuhvatnih sankcija uvedenih kao odgovor na invaziju.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je u subotu da stvari koje su podrazumevale sporazum nisu sprovedene prošli put, bez preciziranja. U svom izveštaju o sastanku sa Erdoganom, ruska državna televizija je rekla da se obećanja data Rusiji moraju sprovesti.
Rusija je blokirala ukrajinske crnomorske luke otkako je izvršila invaziju na svog suseda i zapretila da će tretirati sva plovila kao potencijalne vojne mete nakon povlačenja iz sporazuma koji podržavaju UN, a koji je Ukrajini omogućio da izveze desetine miliona metričkih tona proizvoda.
Kao odgovor, Ukrajina je najavila „humanitarni koridor“ koji grli zapadnu obalu Crnog mora u blizini Rumunije i Bugarske. U nedelju je treći brod, „Ana-Tereza“ pod zastavom Liberije, izašao iz Crnog mora preko Istanbula kroz koridor.
Rusija je takođe razgovarala o Putinovoj inicijativi da se Turskoj isporuči do milion tona ruskog žita po sniženim cenama za naknadnu preradu u turskim fabrikama i isporuku u zemlje kojima je to najpotrebnije.
Za Rusiju, Erdogan je ključni posrednik – i koga poštuje lično Putin. To je njihov prvi lični sastanak od oktobra.
Uoči sastanka u ponedeljak, cene pšenice u SAD su u petak zatvorile na nižem nivou pošto su tržišta odmerila tesne globalne zalihe u odnosu na izglede za veliku rusku proizvodnju pšenice i napore da se obnove dogovor.