Svetska zdravstvena organizacija izdala je upozorenje ljudima zaraženim majmunskim boginjama da se izoluju od životinja nakon što je prvi poznati slučaj prenošenja sa čoveka na psa dokumentovan u medicinskom časopisu Lancet.
„Ovo je prvi prijavljeni slučaj prenosa sa čoveka na životinju… i verujemo da je to prvi slučaj zaraze psa“, rekla je novinarima u sredu tehnički vođa SZO za majmunske boginje Rosamund Luis. Epidemiolozi su bili svesni da je takav prenos moguć, a neke javne zdravstvene agencije su već savetovale zaražene da se „izoluju od svojih kućnih ljubimaca“, ali nijedan konkretan primer nije dokumentovan do prošle nedelje.
Izveštaj Lanceta opisuje dva gej muškarca koji žive zajedno u stanu u Parizu sa svojim italijanskim psom hrtom. Primetili su lezije na psu 12 dana nakon što su se njihovi simptomi počeli pojavljivati i otkrili da su „spavali“ sa svojim psom. Genetska analiza je potvrdila da je virus koji je zarazio psa isti soj koji je zarazio i njegove vlasnike.
Dok je direktor SZO za hitne slučajeve Majk Rajan priznao da zaraza psa „nije bila neočekivana“, on je upozorio da „ono što ne želimo da vidimo da se dešava jeste da se bolest prelazi sa jedne vrste na drugu, a zatim ostaje u toj vrsti [i ] kretanje unutar nove vrste jer se tada virus može prilagoditi, a zatim prilagođavanje toj novoj vrsti [virus] je podstaknut da evoluira kao takav.”
Međutim, direktorka SZO za globalnu spremnost za zarazne opasnosti Silvi Briand tvrdi da još uvek nema razloga za uzbunu. „To je prvi put, znači da se psi mogu zaraziti, ali ne znači da pas može preneti bolest i zaraziti druge pse, niti znači da pas može ponovo da zarazi čoveka ako je zaražen. .”
Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus proglasio je majmunske boginje hitnim stanjem od međunarodnog značaja za javno zdravlje prošlog meseca, čime je nadvladao komitet za hitne slučajeve grupe po prvi put od kada je sistem stvoren 2005. To je bio drugi put da je grupa odlučila da ne podiže epidemiju na najviši nivo vanrednog stanja, sa primedbama koje uključuju nedostatak smrtnosti virusa i činjenicu da se širio skoro isključivo – 98%, prema Levisu – među muškarcima koji imaju seks sa muškarcima.
Oko 35.000 ljudi širom sveta zaraženo je majmunskim boginjama, virusom sličnim varičelama koji je inače endemičan za Afriku, od početka epidemije u maju, izvestila je SZO u sredu. Prošle nedelje je zabeleženo 7.500 novih slučajeva, što je povećanje od 20% u odnosu na prethodnu nedelju.
Virus je pronađen u 92 zemlje, iako je većina slučajeva koncentrisana u Evropi i Americi. Iako majmunske boginje nisu polno prenosiva bolest, prenose se bliskim kontaktom, posebno kontaktom koža na kožu, i kontaktom sa telesnim tečnostima, kao i dodirom predmeta i površina koje koristi zaražena osoba.