Supermarketi ograničavaju kupovinu jestivog ulja zbog krize u Ukrajini

Supermarketi ograničavaju kupovinu jestivog ulja zbog krize u Ukrajini

Veliki britanski lanci supermarketa ograničili su količinu ulja za jelo koje kupci mogu da kupe, što se može pripisati nestašicama i naknadnim promenama u obrascima potrošnje koje su rezultat sukoba u Ukrajini. Prema britanskom regulatoru za hranu, bivša sovjetska republika je odgovorna za „značajan udeo“ u snabdevanju suncokretovog ulja u Velikoj Britaniji.

Tesco, Morrisons i luksuzni lanac Vaitrose potvrdili su medijima da su uveli ograničenje broja boca ulja za kuvanje koje kupac može kupiti.

„Da bismo bili sigurni da svi naši kupci mogu da nastave da dobijaju ono što im je potrebno, uveli smo privremeno ograničenje kupovine od tri artikla po kupcu za proizvode iz našeg asortimana ulja za kuvanje“, navodi Tesco u saopštenju, uveravajući kupce da postoji „ dobra dostupnost ulja za kuvanje u prodavnicama i na mreži.”

Vaitrose i Morrisons su preduzeli sličan korak, ali su svakog kupca ograničili na samo dva artikla.

Prema Konferenciji Ujedinjenih nacija o trgovini i razvoju, Ukrajina i Rusija zajedno su odgovorne za 53% globalne trgovine suncokretovim uljem i semenom i 27% pšenicom.

Kao rezultat vojnog sukoba, cena suncokretovog ulja u Velikoj Britaniji skočila je 60% sa 1.130 funti po toni u februaru na preko 1.800 funti u martu, prema analitičarima Minteka. Nedostatak ulja naterao je proizvođače i restorane da promene recepte i zamene drugim vrstama ulja.

Promene u potrošnji dovele su do toga da cene jestivog ulja, koje su rasle i pre početka sukoba u Ukrajini, naglo skoče kada su počela neprijateljstva. Do početka aprila cene su bile 22 odsto više nego pre godinu dana, objavio je Gardijan, pozivajući se na analizu NielsenIK.

Hitna potreba da se suncokretovo ulje zameni drugim vrstama ulja naterala je Britansku agenciju za standarde hrane da upozori potrošače na povećan rizik od alergija na hranu. Krajem marta, regulator je rekao da je „malo verovatno da će industrija moći da ponovo označi proizvode onoliko brzo koliko može doći do zamene ulja, što bi moglo dovesti do prisustva pogrešno označenih proizvoda na tržištu“.

U međuvremenu, sukob u Ukrajini nije jedini faktor koji doprinosi nestašici zaliha jestivog ulja. Indonežanski predsednik Džoko Vidodo najavio je u petak zabranu izvoza palminog ulja, jestivog ulja koje se najviše konzumira na svetu.

Uzimajući u obzir da Indonezija čini više od trećine globalnog izvoza biljnog ulja, ovaj potez će ozbiljno pogoršati već smanjenu ponudu ulja za kuvanje širom sveta, pri čemu bi najviše pogođene zemlje u razvoju.