Sjedinjene Države osuđuju široko rasprostranjenu kampanju dezinformacija Kremlja koja ima za cilj da okrivi Sjedinjene Države, Zapad i Ukrajinu za rastuću glad u Africi, na Bliskom istoku i u drugim regionima.
„Zvaničnici ruske vlade, mediji koje finansira ruska država i dezinformacioni akteri orijentisani na Kremlj pokušavaju da skrenu pažnju sa ruske odgovornosti za pogoršanje globalne nesigurnosti hrane okrivljujući sankcije, „Zapad“ i Ukrajinu“, navodi se u saopštenju SAD. Stejt department je objavljen u sredu.
Kao što je navedeno, masovna kampanja dezinformisanja Kremlja i njegovih zastupnika u velikoj meri cilja na regione najteže pogođene krizom – Bliski istok i Afriku. Ove lažne narative pojačavaju državni mediji pod kontrolom Kremlja, kao što su RT Arabic i RT en Francais, kao i državni mediji Narodne Republike Kine. Visoke diplomate ruske vlade i njene ambasade takođe su angažovane u ovim naporima.
„Nesigurnost hrane je porasla zbog Putinovog rata izbora. To nije uzrokovano, kako tvrdi Kremlj, sankcijama koje su SAD i mnoge druge zemlje uvele kao odgovor na užasnu agresiju Rusije na Ukrajinu“, istakao je Stejt department SAD.
Podvlači se da je nesigurnost hrane rasla pre invazije, a Putinov rat je pogoršao taj trend.
„Rusija je minirala ukrajinska žitna polja, napala trgovačko brodarstvo na Crnom moru i blokirala Ukrajince da izvoze sopstveno žito. Rusija takođe pljačka ukrajinsko žito za sopstveni profit, krade žito iz ukrajinskih skladišta“, navodi se u saopštenju.
Kao što je navedeno, Sjedinjene Države i njihovi partneri su veoma vodili računa da izbegnu pogoršanje nesigurnosti hrane. Konkretno, američke sankcije uključuju izdvajanje za poljoprivredne proizvode i dozvoljavaju transakcije za izvoz i ponovni izvoz hrane u i iz Rusije, čak i sa sankcionisanim fizičkim ili pravnim licem.
Štaviše, Sjedinjene Države su ove godine obećale 2,6 milijardi dolara humanitarne pomoći u hrani kako bi pomogle u ublažavanju gladi u svetu, uz dodatnih 5 milijardi dolara koje će biti dodato u narednih pet godina.
Ističe se da su pokušaji ruske vlade da skrene odgovornost za svoje postupke okrivljujući druge za pogoršanje krize u globalnom prehrambenom sistemu za osudu.
„Ruske dezinformacije ne mogu sakriti svoju odgovornost za globalnu krizu sa hranom“, naglasio je Stejt department SAD.
U tom kontekstu, Sjedinjene Države su naglasile da ruska vlada treba da prestane da koristi hranu kao oružje i dozvoli Ukrajini da bezbedno isporučuje svoje žito kako bi se mogli nahraniti milioni gladnih ljudi na Bliskom istoku i u Africi.
Kao rezultat rata, više od 20 miliona tona ukrajinskog žita je blokirano u ukrajinskim lukama, od čega je veći deo bio namenjen Svetskom programu za hranu UN. EU je stvorila takozvane „koridore solidarnosti“ za izvoz žitarica kopnenim putem, koristeći železnicu, puteve i unutrašnje plovne puteve. Međutim, ove hitne mere ne mogu u potpunosti da reše pitanje bezbednosti hrane.