UNICEF: Skoro 250 miliona dece prošle godine je propustilo školu zbog ekstremnih vremenskih uslova

UNICEF: Skoro 250 miliona dece prošle godine je propustilo školu zbog ekstremnih vremenskih uslova

Najmanje 242 miliona dece u 85 zemalja je prošle godine prekinulo prošle godine zbog toplotnih talasa, ciklona, poplava i drugog ekstremnog vremena, u petak je rekao dečiji fond Ujedinjenih nacija u petak.

UNICEF je saopštio da je jedno od sedmoro dece koja pohađa školu u svetu u nekom trenutku 2024. godine držano van nastave zbog klimatskih opasnosti.

Izveštaj je takođe izneo kako su neke zemlje videle stotine svojih škola uništene vremenom, sa narodima sa niskim prihodima u Aziji i podsaharskoj Africi pogodile su posebno tvrdo.

Ali drugi regioni nisu bili pošteđeni ekstremnih vremenskih uslova, pošto su bujične kiše i poplave u Italiji krajem godine poremetile školu za više od 900.000 dece. Hiljadama je obustavljena nastava nakon katastrofalnih poplava u Španiji.

Dok se južna Evropa suočila sa smrtonosnim poplavama, a Azija i Afrika imale su poplave i ciklone, toplotni talasi su bili „preovlađujuće škole za zatvaranje klimatskih opasnosti prošle godine“, rekao je UNICEF, dok je Zemlja zabeležila svoju najtopliju godinu ikada.

Više od 118 miliona dece prekinuto je školovanje samo u aprilu, saopštio je UNICEF, pošto su veliki delovi Bliskog istoka i Azije, od Gaze na zapadu do Filipina na jugoistoku, doživeli žestok nedeljni toplotni talas sa temperaturama iznad 40 stepeni Celzijusa. (104 Farenhajta).

„Deca su ranjivija na uticaje vremenskih kriza, uključujući jače i češće toplotne talase, oluje, suše i poplave“, rekla je izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel u saopštenju. „Dečja tela su jedinstveno ranjiva. Oni se brže zagrevaju, manje efikasno se znoje, a hlade se sporije od odraslih. Deca ne mogu da se koncentrišu u učionicama koje ne nude predah od vreline, i ne mogu da dođu u školu ako je staza poplavljena ili ako se škole odnesu.”

Oko 74% dece pogođene 2024. godine bilo je u zemljama srednjih i niskih prihoda, koji pokazuju kako klimatske krajnosti i dalje imaju pogubne uticaje u najsiromašnijim zemljama. Poplava je u aprilu uništila više od 400 škola u Pakistanu. Avganistan je imao toplotne talase, a usledila je teška poplava koja je u maju uništila preko 110 škola, rekao je UNICEF.

Meseci suše u južnoj Africi pogoršali su vremenski fenomen El Nino pretio školovanjem i budućnosti miliona dece.

A krize su pokazivale malo znakova jenjavanja. Siromašnu francusku teritoriju Majota u Indijskom okeanu kod Afrike ostavio je u ruševinama ciklon Čido u decembru i ponovo pogodila tropska oluja Dikeledi ovog meseca, ostavljajući decu širom ostrva bez škole šest nedelja.

Ciklon Čido je takođe uništio više od 330 škola i tri regionalna obrazovna odeljenja u Mozambiku na afričkom kopnu, gde je pristup obrazovanju već veliki problem.

UNICEF je rekao da su svetske škole i obrazovni sistemi „uglavnom loše opremljeni“ da se bave efektima ekstremnog vremena.