Savet bezbednosti UN glasa o rezoluciji za hitan prekid vatre u Gazi, SAD najavljuje veto

Savet bezbednosti UN glasa o rezoluciji za hitan prekid vatre u Gazi, SAD najavljuje veto

Očekuje se da će Savet bezbednosti UN u utorak glasati o rezoluciji koju podržavaju Arapi i koja zahteva hitan humanitarni prekid vatre u Gazi, na koju su Sjedinjene Države saopštile da će staviti veto.

Alžir, arapski predstavnik u vijeću, stavio je nacrt rezolucije u konačnu formu o kojoj se može glasati. Diplomate Saveta, govoreći pod uslovom anonimnosti, jer nisu bile ovlašćene da govore javno, rekle su da će se glasanje održati u utorak ujutro.

Pored prekida vatre, konačni alžirski nacrt, koji je dobio Asošijeted pres, ponavlja zahtjeve Vijeća da Izrael i Hamas „savjesno poštuju“ međunarodno pravo, posebno zaštitu civila, i odbacuje prisilno raseljavanje palestinskih civila.

Nacrt takođe zahteva trenutno i bezuslovno oslobađanje svih talaca koje je Hamas uhvatio tokom iznenadnih napada 7. oktobra na jugu Izraela. Oko 1.200 ljudi je ubijeno, a oko 250 zarobljeno, a veruje se da se više od 100 još uvek nalazi u Gazi.

Ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild rekla je u saopštenju da Sjedinjene Države već mesecima rade na sporazumu o taocima koji bi doneo period mira od najmanje šest nedelja „iz kojeg bismo onda mogli da izdvojimo vreme i korake za izgradnju trajniji mir“.

Ona je rekla da je američki predsednik Džo Bajden imao više razgovora tokom prošle nedelje sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom i liderima Egipta i Katara kako bi unapredili sporazum.

„Iako praznine ostaju, ključni elementi su na stolu“ i to je i dalje najbolja prilika da se ponovo ujedine taoci sa njihovim porodicama i omogući produžena pauza u borbama koja bi omogućila da spasonosna pomoć stigne do palestinskih civila kojima je očajnički potrebna, Tomas-Grinfild rekao. Katar je u subotu rekao da pregovori „ne napreduju kako se očekivalo“.

Nasuprot tome, rezolucija koju podržavaju Arapi ne bi postigla te rezultate, „i zaista, mogla bi da bude u suprotnosti sa njima“, rekla je ona. „Iz tog razloga, Sjedinjene Države ne podržavaju akciju po ovom nacrtu rezolucije. Ako dođe na glasanje kako je nacrt, neće biti usvojen.“

22 arapske zemlje u Ujedinjenim nacijama već mesecima zahtevaju prekid vatre pošto se intenzivirala izraelska vojna ofanziva kao odgovor na napade Hamasa, a broj ubijenih Palestinaca premašio je 28.000, prema Ministarstvu zdravlja Gaze.

Predsjedavajući Arapske grupe ovog mjeseca, ambasador Tunisa u UN-u Tarek Ladeb, rekao je novinarima UN-a prošle srijede da se oko 1,5 miliona Palestinaca koji su tražili sigurnost u južnom gradu Rafah u Gazi suočavaju se sa „katastrofalnim scenarijem“ ako izraelski premijer Benjamin Netanjahu krene s potencijalnom evakuacijom civila i vojne ofanzive u oblasti koja se graniči sa Egiptom.

Netanjahu je naredio vojsci da smisli plan za Rafinu evakuaciju, ali Izrael nije objavio vremenski okvir.

Alžirski nacrt rezolucije takođe izražava „ozbiljnu zabrinutost zbog strašne i hitno pogoršavajuće humanitarne situacije“ u Gazi i ponavlja poziv Saveta na nesmetan humanitarni pristup celoj teritoriji, gde zvaničnici UN kažu da se četvrtina od 2,3 miliona stanovništva suočava sa glađu.

Savet bezbednosti usvojio je dve rezolucije o Gazi, pri čemu su SAD, najbliži saveznik Izraela, bile uzdržane.

Njegova prva rezolucija od 15. novembra pozvala je na „hitne i produžene humanitarne pauze“ u Gazi kako bi se rešila eskalirajuća kriza za palestinske civile tokom izraelskih vazdušnih i kopnenih napada.

Vijeće je 22. decembra usvojilo razvodnjenu rezoluciju koja poziva na hitnu isporuku pomoći gladnim i očajnim civilima u Gazi, ali bez prvobitnog zahtjeva za „hitnom obustavom neprijateljstava“ između Izraela i Hamasa.

Ona je pozvala na „stvaranje uslova za održivi prekid neprijateljstava“. Koraci nisu definisani, ali diplomate su rekle da je to prva referenca saveta o prekidu borbi.