Fudbalska reprezentacija Saudijske Arabije odbila je u ponedeljak da igra utakmicu u Iranu zbog prisustva bista ubijenog iranskog generala postavljenih na marginama, javili su saudijski državni mediji.
Saudijski klub Al Itihad trebalo je da igra protiv iranskog Sepahana u Azijskoj Ligi šampiona, jednoj od nekoliko utakmica koje je omogućilo nedavno diplomatsko zbližavanje dugogodišnjih rivala sa Bliskog istoka koje je nedavno bilo pod pritiskom.
Saudijski tim nije izašao na teren zbog bista generala Kasema Sulejmanija, koji je komandovao iranskim elitnim snagama Kuds pre nego što je poginuo u napadu američkih bespilotnih letelica u susednom Iraku u januaru 2020, i drugih političkih transparenta, saudijska televizija Al Ekhbariia prijavio.
Smatra se da Sulejmani igra ključnu ulogu u naoružavanju, obuci i vođenju oružanih grupa širom regiona, uključujući borce iz pobunjeničke grupe Huti u Jemenu. Saudijska Arabija je u ratu sa iranskim pobunjenicima u Jemenu od 2015. godine.
Tri Sulejmanijeve biste postavljene su uz rubove kako bi timovi mogli da prođu na izlasku iz tunela. Posle oko 30 minuta zakašnjenja, šampionski tim Saudijske Arabije, koji je izabrao zvezde kao što su N’Golo Kante i Fabinjo, potpisali ugovor iz Čelsija, odnosno Liverpula tokom leta, napustio je stadion Nagš-e-Džahan gde je bilo oko 60.000 navijača. čekajući.
Čini se da video snimci koji kruže društvenim mrežama pokazuju ljute iranske navijače kako skandiraju da politiku treba držati podalje od fudbala. Iranski mediji javili su da su Sulejmanijeve biste postavljene pre tri godine, a da je Al Itihad u nedelju vežbao na stadionu.
Al Ekhbariia je kasnije pustio snimak saudijskog tima na aerodromu u Isfahanu, rekavši da su krenuli kući.
Liga je saopštila da je utakmica grupe C otkazana „zbog neočekivanih i nepredviđenih okolnosti“, bez detaljnijeg objašnjenja.
„AFK ponavlja svoju posvećenost obezbeđivanju bezbednosti i bezbednosti igrača, zvaničnika utakmice, gledalaca i svih uključenih aktera. Ovo pitanje će sada biti prosleđeno relevantnim komisijama“, navodi se u saopštenju.
Nije bilo zvaničnog komentara iz Saudijske Arabije ili Irana.
Iranski vladajući sveštenstvo i njihove pristalice pozdravljaju Sulejmanija kao heroja zbog njegove vodeće uloge u vojnim operacijama protiv Sjedinjenih Država, grupe Islamska država i drugih navodnih neprijatelja. Iran je lansirao baraž raketa na američke baze u Iraku nakon što je ubijen, i obećao je da će preduzeti dalje akcije da osveti njegovu smrt.
Kao i pobunjenici u Jemenu, Sulejmani je pomagao i šiitske milicije u Iraku, libanski Hezbolah i borce u Siriji i na palestinskim teritorijama.
Zapadne nacije smatrale su Sulejmanija teroristom koji je sejao nestabilnost širom regiona.
Fudbalski turnir, na kojem učestvuje 40 timova iz čitave Azije, prvi je od 2015. godine na kojem timovi Saudijske Arabije i Irana igraju utakmice kod kuće i u gostima na međusobnom tlu. Nakon što su diplomatski odnosi između Teherana i Rijada prekinuti 2016. godine, utakmice su se obično održavale na neutralnim mestima.
Iranski navijači bili su oduševljeni dolaskom Kristijana Ronalda i drugih fudbalskih zvezda koje su u saudijskim klubovima tokom prošle godine privukli raskošni ugovori.
Dve zemlje, koje su dugo podržavale suprotne strane u sukobima u regionu, obnovile su diplomatske odnose ranije ove godine sporazumom koji je posredovala Kina. To je izazvalo nadu da bi se razorni rat u Jemenu, koji se gasi poslednjih godina, konačno mogao okončati.
Ali tenzije su ponovo porasle prošle nedelje nakon što su u napadu za koji su okrivili pobunjenici Huti ubijena četiri vojnika koji su patrolirali južnom granicom Saudijske Arabije sa Jemenom. Vojnici su bili iz Bahreina, bliskog saudijskog saveznika, a Bahrein je okrivio Hute, koji nisu javno priznali napad.
Rat u Jemenu počeo je 2014. godine kada su Huti napustili svoje severno uporište i zauzeli glavni grad Sanu, zajedno sa većim delom severa. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom intervenisala je 2015. kako bi pokušala da vrati međunarodno priznatu vladu na vlast.
Borbe su se ubrzo pretvorile u zastoj rat između Saudijske Arabije i Irana, uzrokujući široko rasprostranjenu glad i bedu u Jemenu, koji je čak i pre sukoba bio najsiromašnija zemlja arapskog sveta. Rat je ubio više od 150.000 ljudi, uključujući borce i civile, i stvorio jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svetu, ubivši još desetine hiljada ljudi.
Prošlog meseca, Saudijska Arabija je pozdravila delegaciju Huti na mirovnim pregovorima, rekavši da su pregovori imali „pozitivne rezultate“. Prekid vatre uz posredovanje UN koji je stupio na snagu u aprilu 2022. u velikoj meri zaustavio je nasilje, a relativna smirenost se nastavila čak i nakon što je istekla prošlog oktobra.