SAD su uznemirene da bi se dva američka borca zarobljena u Ukrajini mogla suočiti sa smrtnom kaznom, rekao je portparol Saveta za nacionalnu bezbednost (NSC) u utorak, nazvavši „užasnim“ to što bi portparol Kremlja Dmitrij Peskov čak predložio takvu mogućnost.
„Užasno je da bi javni zvaničnik u Rusiji čak predložio smrtnu kaznu za dva američka državljana koji su bili u Ukrajini. I nastavićemo da pokušavamo da naučimo šta možemo o ovome“, rekao je portparol NSC Džon Kirbi novinarima u Beloj kući.
Aleksandar Džon-Robert Druke i Endi Taj Ngok Hujn borili su se za kijevsku vladu u oblasti severno od Harkova. Prijavljeni su kao nestali 9. juna, istog dana kada je sud u Donjecku osudio dvojicu Britanaca i jednog Marokanca da su bili plaćenici i osudio ih na smrt. Prošlog petka, Drueke i Huinh su prikazani živi iu pritvorskom objektu u Donjecku, što je izazvalo strahove da bi ih mogla zadesiti ista sudbina.
Na pitanje o njima od strane NBC Nevs-a u ponedeljak, Peskov je nazvao Druekea i Huinha „vojnicima sreće“ koji su bili umešani u „ilegalne aktivnosti“ i pucali na ruske trupe, i rekao da će njihova sudbina „zavisiti od istrage“ i kasnijeg suđenja.
„U svakom slučaju, podjednako je alarmantno, da li zaista misle ono što govore ovde i da bi to mogao da bude ishod, da bi mogli da izreknu smrtnu kaznu protiv dvojice Amerikanaca u Ukrajini“, rekao je Kirbi u utorak. „Ili da samo osećaju da je odgovorna stvar za veliku silu da priča o tome kao način da signalizira predsedniku Sjedinjenih Država i američkom narodu.
39-godišnji Drueke i 27-godišnji Huinh su oboje iz države Alabama. U intervjuu za RT rekli su da su ih ukrajinski vojnici ostavili i da su se na kraju predali ruskoj patroli.
Njihove porodice se navodno nadaju da će to biti odlika koja će ih poštedeti iste sudbine kao dvoje britanskih državljana i jednog Marokanca koje su snage Donjecke Narodne Republike (DNR) zarobile u blizini Mariupolja u maju. Sud u Donjecku je ranije ovog meseca osudio Ejdena Aslina, Šona Pinera i Saduna Ibrahima i osuđeni na smrt – iako pogubljenja još nisu izvršena, dok se čeka žalba.
Rusija nema smrtnu kaznu, ali republike Donbasa Donjeck i Lugansk imaju. Sva trojica se slažu da su strani dobrovoljci koji se bore za Ukrajinu plaćenici i stoga nezakoniti borci koji nisu zaštićeni Ženevskim konvencijama.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je to jasno rekao u prošlonedeljnom intervjuu, kada je Bi-Bi-Si pitao o dvojici Britanaca za koje je „u očima Zapada” odgovorna Moskva.
„Uopšte me ne zanimaju ’oči Zapada‘. Interesuje me samo međunarodno pravo po kome plaćenici nisu borci“, odgovorio je Lavrov. „Dakle, ono što je u tvojim očima nije važno.“