VAŠINGTON – Sjedinjene Države su u utorak stavile Rusiju na liste zemalja koje se bave „politikom ili obrascem” trgovine ljudima i prinudnog rada ili čije snage bezbednosti ili oružane grupe koje podržava vlada regrutuju ili koriste decu vojnike, prenosi Rojters.
Stejt department je uvrstio liste u svoj godišnji izveštaj o trgovini ljudima, koji je po prvi put u okviru mandata Kongresa iz 2019. godine uključio odeljak „Trgovina ljudima pod pokroviteljstvom države“.
Rusija se često pojavljivala u izveštaju zbog njene invazije na Ukrajinu 24. februara i onoga što se u dokumentu naziva ranjivosti na trgovinu milionima ukrajinskih izbeglica u zemljama u koje su pobegli.
„Milioni Ukrajinaca morali su da napuste svoje domove… neki u potpunosti napuštaju zemlju, većina samo sa onim što su mogli da ponesu“, rekao je državni sekretar Entoni Blinken na ceremoniji dok je predstavljao izveštaj. „To ih čini veoma ranjivim na eksploataciju.“
Ruska ambasada u Vašingtonu nije odmah odgovorila na zahtev za komentar na navode iz izveštaja.
Blinken je rekao da trenutno u svetu ima skoro 25 miliona žrtava trgovine ljudima.
Pored Rusije, novi odeljak državnih sponzora navodi Avganistan, Burmu, Kubu, Iran, Severnu Koreju i pet drugih zemalja sa „dokumentovanom ’politikom ili obrascem’ trgovine ljudima“, prinudni rad u sektorima povezanim sa državom, seksualni ropstvo u vladinim logorima ili koji zapošljavaju ili regrutuju decu vojnike.
Izveštaj je sadržao zasebnu listu od 12 zemalja koje zapošljavaju ili regrutuju decu vojnike. Na toj listi je bila Rusija i jedan broj onih u novom odeljku država-sponzori.
U izveštaju nije elaborirano zašto je svaka vlada uključena, ali u pojedinim poglavljima u pojedinim zemljama detaljno je opisan obim trgovine ljudima u svakoj od njih i kako se oni bave njom, rangirajući napore svake nacije prema četiri nivoa.
Moskva je, navodi se u ruskom ogranku, bila „aktivno saučesnik u prinudnom radu“ severnokorejskih radnika migranata, uključujući izdavanje viza hiljadama u očiglednom pokušaju da se zaobiđu rezolucije Ujedinjenih nacija koje zahtevaju njihovu repatrijaciju.
Takođe se poziva na izveštaje da su separatisti predvođeni Rusijom, nakon što su zauzeli delove istočnog ukrajinskog regiona Donbas 2014. godine, koristili decu da postave punktove i služe kao borci i na drugim položajima.
Nakon ovogodišnje „invazije u punom obimu“, u izveštaju se navodi da su „mediji istakli nove nepotvrđene izveštaje o tome da ruske snage koriste decu kao živi štit“.
Poziva se na izveštaje da su trupe koje predvode Rusija proterale hiljade Ukrajinaca, uključujući decu, da prođu kroz „filtracione kampove“, gde su im zaplenjeni dokumenti, primorani su da uzmu ruske pasoše i potom transportovani u udaljena područja Rusije.
Izveštaj je usmeren na kinesku solarnu industriju, rekavši da je sve, od iskopavanja sirovog silicijumskog materijala do konačnog sastavljanja solarnog modula, „povezano sa poznatim ili verovatnim programima prinudnog rada“, uključujući i region Ksinđang.
Vašington kaže da kineske vlasti u Sinđangu vrše genocid nad Ujgurima i drugim muslimanskim grupama. Peking odbacuje optužbe.