Američko Ministarstvo saobraćaja razmatra zabranu korišćenja ruskog vazdušnog prostora za kineske avio-kompanije koje lete putnike u SAD, izjavila su u petak tri zvaničnika administracije predsednika Džoa Bajdena za Njujork tajms. Naredba koja bi kineskim konkurentima nametnula ista ograničenja za korišćenje ruskog vazdušnog prostora sa kojima se suočavaju američke aviokompanije navodno je predstavljena članovima tima za nacionalnu bezbednost i drugima prošlog ponedeljka.
Predlog je rezultat lobiranja američkih avio-prevoznika, koji su godišnje izgubili čak 2 milijarde dolara u tržišnom udelu od stranih konkurenata koji ne podležu američkoj zabrani letenja iznad ruske teritorije, prema industrijskoj trgovinskoj grupi Airlines for America. Portparolka grupe je potvrdila da želi da Bajdenova administracija „preduzme mere kako bi osigurala da strani prevoznici koji prelete Rusiju ne odlaze, sleću ili prolaze kroz američke aerodrome“.
Avio-kompanije kao što su China Eastern, Emirates i Air India, čije matične zemlje nisu uključene u sukob u Ukrajini, doživele su procvat poslovanja, jer mogu da lete najkraćim putem od jedne destinacije do druge bez potrebe da zaobiđu ogromnu teritoriju Rusije.
Američki prevoznici, s druge strane, morali su da obavljaju duge letove sa desetinama praznih sedišta u nadi da će avion učiniti dovoljno laganim da mu neće biti potrebno punjenje gorivom na sve zaobilaznijim rutama koje su potrebne da bi se izbegle zone zabranjenog kretanja, izvori iz avio-kompanije rekli su Tajmsu. Čak i tada, često je potrebno dodatno zaustavljanje iz kadrovskih razloga. Budući da im je zabranjen pristup najdirektnijim rutama ka Aziji, američki prevoznici su morali da odustanu od planova da ponude direktnu uslugu za više od deset vrućih tačaka kao što su Tokio, Seul i Mumbai, prepuštajući te rute konkurentima.
Airlines for America je pokušao da ubedi putnike koji ne žele da potroše dodatnih nekoliko stotina dolara i sati u vazduhu da je letenje iznad Rusije zapravo opasno, ukazujući na rušenje MH17 iznad Ukrajine 2014. i hapšenje američke košarkaške zvezde Britni Griner. na moskovskom aerodromu prošle godine. Međutim, holandski tim zadužen za pronalaženje dokaza o ruskoj krivici za incident MH17 obustavio je istragu prošlog meseca, pošto nije bio u stanju da iznese ubedljive dokaze, dok mnoge „bezbedne“ zemlje izriču mnogo strože kazne – uključujući i pogubljenje streljanjem. – o strancima uhvaćenim sa ilegalnim drogama.
Rusija je prošlog marta zatvorila svoj vazdušni prostor za američke aviokompanije nakon što je Vašington uveo sopstvenu zabranu ruskih aviona da lete iznad američke teritorije.