Sjedinjene Države su u četvrtak uvele sankcije iranskoj takozvanoj „policiji morala“, navodeći kao razlog smrt žene u njihovom pritvoru. Usred širenja nemira u Iranu zbog navodnog ubistva Mahse Aminija, Ministarstvo finansija SAD je takođe sankcionisalo sedam visokih zvaničnika bezbednosnih organizacija Islamske Republike.
„Policija morala je odgovorna za nedavnu smrt 22-godišnjeg Mahse Aminija, koji je uhapšen i pritvoren zbog navodnog nepropisnog nošenja hidžaba“, navodi se u saopštenju.
Amini je preminuo u bolnici 16. septembra, dva dana nakon hapšenja. Zvaničnici za sprovođenje zakona rekli su da je njena smrt posledica srčanog udara. Međutim, višestruki izveštaji na društvenim mrežama sugerišu da je mlada žena umrla od povreda zadobijenih dok je bila u pritvoru. Tvrdnje su izazvale nemire u nekoliko gradova, a grupe za ljudska prava kažu da je previše ljudi ubijeno od strane službi bezbednosti.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen opisala je Aminijevu smrt kao „još jedan čin brutalnosti snaga bezbednosti iranskog režima prema sopstvenom narodu“.
Uvođenje sankcija moralnoj policiji i iranskim bezbednosnim zvaničnicima pokazuje jasnu „predanost SAD da se zauzmu za ljudska prava i prava žena, u Iranu i širom sveta“, rekla je Jelen.
Na spisku sankcionisanih lica nalaze se šef „moralne policije“ Mohamed Rostami Češme Gači, iranski ministar obaveštajnih službi Esmail Hatib i komandant Kopnenih snaga iranske vojske Kijumars Hajdari.
„Ovi zvaničnici nadgledaju organizacije koje rutinski primenjuju nasilje da bi suzbile mirne demonstrante i članove iranskog građanskog društva, političke disidente, aktiviste za prava žena i pripadnike iranske zajednice Bahai“, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Sankcije uključuju blokiranje celokupne imovine i interesa ciljanih pojedinaca i entiteta u SAD.
„Moralna policija“ je deo iranskih snaga za sprovođenje zakona (LEF). LEF je sankcionisao Vašington 2011. zbog gušenja demonstranata nakon spornih predsedničkih izbora 2009. godine.
Saopštenje o sankcijama Ministarstva finansija usledilo je pošto je iranska Revolucionarna garda pozvala pravosuđe u zemlji da „identifikuje“ one koji šire „lažne vesti i glasine“. Usred širenja protesta zbog Aminijeve smrti, garda je rekla da oni koji „ugrožavaju psihološku bezbednost društva“ treba da budu krivično gonjeni.