Sjedinjene Države su u novembru saopštile da su Huti priveli nekoliko jemenskih službenika u američkoj ambasadi u glavnom gradu Sani, ne otkrivajući koliko. UNESCO i UN za ljudska prava saopštili su da su u pritvoru dva člana osoblja.
„Osuđujemo pritvaranje Huti 12 naših sadašnjih i bivših zaposlenih u SAD i UN. Oni se i dalje drže bez komunikacije“, rekao je novinarima američki izaslanik za Jemen Tim Lenderking.
„Ovo pritvaranje… šalje izuzetno negativan signal. Želimo da vidimo demonstraciju dobre vere od strane Huta u bezuslovnom oslobađanju ovih pojedinaca.
On nije precizirao koliko je od njih 12 zaposlenih u ambasadi.
Misija SAD u Sani zatvorena je od 2015. nakon što su Huti krajem 2014. izbacili međunarodno priznatu vladu Jemena iz glavnog grada, što je navelo vojnu koaliciju predvođenu Saudijskom Arabijom da interveniše mesecima kasnije.
Pokret, de fakto vlast u severnom Jemenu, kritikovao je Vašington zbog „napuštanja“ lokalnog osoblja, ali nije komentarisao pritvaranja.
Zaraćene strane u Jemenu u utorak su obnovile dvomesečno primirje pod pokroviteljstvom UN koje je prvi put stupilo na snagu u aprilu. Organizacija se zalaže za prošireni i prošireni ugovor.
„Biće nam potreban kompromis sa svih strana da bismo postigli napredak, što uključuje početnu akciju Huti za otvaranje glavnih puteva za Taiz“, rekao je Lenderking, misleći na treći po veličini grad u Jemenu, koji je efektivno pod opsadom Huti.
Grupa optužuje koaliciju da nije isporučila dogovoreni broj brodova sa gorivom u luku Hodejda koju drže Huti i da je pod primirjem odabrala komercijalne letove iz Sane. Saudijska vlada krivi Hute što nisu otvorili glavne puteve u Taizu i optužuje ih da ne dele prihode od lučkih taksi.
Lenderking je rekao da letovi od Sane do Jordana „funkcionišu veoma dobro“ i da će se razgovori nastaviti sa Egiptom, koji nije dozvolio više od jednog leta za Kairo.
Izvori na aerodromu u Kairu rekli su da je Egiptu potrebno više bezbednosnih provera za letove.