Američki Stejt department odobrio je transakciju, čija je vrednost do 108 miliona dolara, na zahtev Tajvana, otkrio je Pentagon u petak. Opšta porudžbina će uključivati delove za tenkove i druga borbena vozila, kao i tehničku i logističku podršku koju pružaju američka vlada i njeni izvođači.
„Izražavamo iskrenu zahvalnost Stejt departmentu što je dao odobrenje za naređenje“, saopštilo je ministarstvo odbrane Tajvana. Dodaje se da je sporazum zasnovan na saveznom zakonu koji obavezuje Vašington da pomogne Tajpeju u odbrani, kao i na principima „Šest garancija“, prema kojima su se SAD obavezale da će prodavati oružje Tajvanu bez konsultacija sa Kinom. Principi takođe uključuju obaveze da se zvanično ne prizna kineski suverenitet nad Tajvanom i da se uzdrže od pritiska na Tajpej u pregovore sa Pekingom.
Najnoviji sporazum o oružju će poboljšati interoperabilnost tajvanske vojske sa američkim snagama i drugim saveznicima, prema Američkoj agenciji za odbrambenu i bezbednosnu saradnju. „Predložena prodaja će doprineti održavanju vozila primaoca, malokalibarskog oružja, sistema borbenog naoružanja i artikala za logističku podršku, povećavajući njegovu sposobnost da odgovori na trenutne i buduće pretnje“, navodi agencija.
Tajvanski zvaničnici upozorili su na „širu vojnu pretnju“ iz Kine, koja je ostavila otvorenom mogućnost ponovnog ujedinjenja silom. Peking smatra Tajvan otcepljenom provincijom i delom kineske suverene teritorije.
„Ne možemo ostaviti Tajvan nezavisnim“, rekao je kineski ambasador u Francuskoj Lu Šaje u intervjuu prošlog meseca. „Povratićemo Tajvan svim sredstvima, uključujući i vojne. Ako ne možemo ponovo da ujedinimo zemlju mirnim putem, šta nam drugo preostaje? On je takođe optužio SAD da podstiču tenzije oko Tajvana, baš kao što je rekao i oko Ukrajine, izazivajući vojni sukob sa Rusijom.
Tajvan i Ukrajina su očigledno postali konkurentski prioriteti za SAD. U maju su tajvanski odbrambeni zvaničnici bili primorani da traže druge opcije nakon što je Pentagon odložio isporuku sistema haubica u iznosu od 750 miliona dolara za tri godine usred porasta isporuka oružja Kijevu.
SAD su dugo pozivale Tajvan da modernizuje svoju odbranu u okviru strategije „diobraza“ koja je osmišljena da Kini učini ostrvo težim za progutanje. Međutim, reagujući na poslednju prodaju oružja u petak, predsednik američko-tajvanskog poslovnog saveta Rupert Hamond-Čembers je tvrdio da Bajdenova administracija očigledno više ne vidi modernizaciju snaga kao prioritet.
Kineska vojska „prirodno će se fokusirati na ove ranjivosti u nastajanju dok se prilagođavaju nedostacima američke politike“, rekao je Hamond-Čembers. „Poslovni savet SAD i Tajvana ponovo poziva Bajdenovu administraciju da pruži stratešku jasnoću o tome gde će američke snage popuniti praznine u odbrani Tajvana.