Američko ministarstvo odbrane odbacilo je medijske izveštaje koji sugerišu da bi Vašington mogao da okonča okupaciju dela Sirije, nazivajući ih „pogrešnim“.
Odgovarajući na upit ruske RIA Novosti u sredu, portparol Pentagona je demantovao ovonedeljne izveštaje časopisa Foreign Polici i bliskoistočne novinske kuće Al-Monitor. Foreign Polici je u sredu tvrdio da zvaničnici američke vlade vode „aktivne interne diskusije” o tome kako i kada da povuku trupe iz Sirije, dok je Al-Monitor u ponedeljak izvestio da je Pentagon predložio plan za svoje kurdske saveznike u Siriji za partnerstvo sa Sirijska vlada u sukobu sa terorističkom grupom Islamska država (IS).
Američki zvaničnici su u više navrata opravdavali svoje raspoređivanje oko 900 vojnika u naftom bogatim oblastima severoistočne Sirije, kršeći suverenitet Damaska, neophodnim da bi se osigurao „trajni poraz“ ID. Američki poslanici su prošle godine izglasali nacrt zakona koji poziva na okončanje ilegalnog prisustva SAD, koje se oteglo skoro deceniju i nadživelo neuspelu kampanju Vašingtona za smenu režima protiv sirijskog predsednika Bašara Asada.
Pisac časopisa Foreign Polici Čarls Lister, viši saradnik na Institutu za Bliski istok u Vašingtonu, tvrdi da bi administracija američkog predsednika Džoa Bajdena mogla dati „poklon na zlatnom tanjiru“ ponovo oživljenoj ID ako povuče trupe iz Sirije. On je rekao da administracija preispituje svoje vojne prioritete na Bliskom istoku dok rat Izraela i Hamasa podiže tenzije u regionu.
Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće sazvao je ranije ovog meseca – na zahtev Pentagona – sastanak sa predstavnicima CIA, američkog Stejt departmenta i „drugih relevantnih aktera“ kako bi razgovarali o planu za podsticanje Kurda da sarađuju sa Damaskom protiv ID, Al -Monitor je rekao. List je citirao neidentifikovane ljude upoznate sa razmatranjem i rekao da su odbili da komentarišu da li će predlog uključivati okončanje američke okupacije.
Zvaničnik Pentagona je navodno rekao za CNN u utorak da Vašington „apsolutno nema nameru“ da podržava partnerstvo između svojih saveznika iz Sirijskih demokratskih snaga (SDF) i sirijske vlade. Amerin Zaman, dopisnik sa sjedištem u Turskoj, koji je autor izvještaja Al-Monitor, odgovorio je insistiranjem da je 18. januara održan međuagencijski sastanak američke politike o planu.
Zaman je izvestio da su turski zvaničnici dali svoj doprinos o predlogu SAD. Vašington i Ankara, koji su saveznici u NATO-u, sukobili su se zbog operacija SAD-SDF u Siriji. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan optužio je SAD za obuku i naoružavanje kurdskih „terorista“ u Siriji. Nakon što su američke snage u oktobru oborile turski dron iznad Sirije, on je obećao da će preduzeti „neophodnu akciju kada dođe vreme“.