KAIRO – SAD su u sredu saopštile da su „duboko zabrinute“ zbog oslobađanja Sudana čoveka osuđenog za ubistvo američkog diplomate i zaposlenog u ambasadi 2008. godine u pucnjavi iz auta u glavnom gradu Sudana, Kartumu, preneo je AP.
Portparol Stejt departmenta Ned Prajs rekao je u saopštenju da Abdel-Rauf Abu Zaid, Sudanac koji je proglašen krivim za ubistva, ostaje „posebno označen globalni terorista“.
Osuđen je za ubistvo Džona Granvila, zvaničnika američke Agencije za međunarodni razvoj, i njegovog sudanskog vozača Abdela Rahmana Abasa. Upucani su dok su se vraćali rano ujutro 1. januara 2008. sa novogodišnje zabave.
Prajs je rekao da je lažna bilo kakva insinuacija da su se SAD dogovorile o oslobađanju kao deo nagodbe između SAD i Sudana.
Sudan je 2020. pristao da plati 335 miliona dolara za rešavanje tužbi za obeštećenje pred američkim sudovima u vezi sa bombaškim napadima na američke ambasade u Keniji i Tanzaniji 1998. godine, napadom na USS Cole 2000. u južnoj luci Aden u Jemenu u kojem je poginulo 17 mornara iz Granvila. .
Nagodbu je sklopila bivša prelazna vlada Sudana sa Trampovom administracijom kako bi zaustavila bilo kakve buduće tužbe za odštetu koje se protiv te afričke zemlje podnose pred američkim sudovima.
Abu Zaid je uhvaćen nedeljama nakon pucnjave. Osuđen je i osuđen na smrt zbog ubistva. Još trojica muškaraca takođe su osuđena na smrt u tom slučaju, dok je peti dobio dvogodišnju kaznu za obezbeđivanje oružja korišćenog u napadu.
Četvorica ljudi koji su čekali na vešanje pobegli su iz zatvora u junu 2010. godine, ubivši sudanskog policajca i ranivši drugog u pucnjavi u gradu pobratimu Omdurmanu u Kartumu, navodi se u sudanskom obaveštenju međunarodnoj policijskoj agenciji Interpol.
Abu Zaid je ponovo uhapšen nedeljama kasnije i vraćen u zatvor Kubar. Ostala trojica muškaraca ostala su na slobodi.
„Duboko smo zabrinuti zbog nedostatka transparentnosti u pravnom procesu koji je rezultirao oslobađanjem jedine osobe koja je ostala u pritvoru“, navodi se u saopštenju Stejt departmenta i dodaje da će SAD „nastaviti da traže jasnoću u vezi sa ovom odlukom“.
Ranije ovog meseca, Abu Zaidova porodica se izvinila za ubistvo Granvila i njegovog vozača, rekavši u video poruci: „Mi se, kao porodica, izvinjavamo i priznajemo Abdel-Raufovu grešku, a on je već priznao svoju grešku i izrazio žaljenje i kajanje za ono što se dogodilo.”
Granville (33) je radio na implementaciji mirovnog sporazuma iz 2005. između severa i juga Sudana koji je okončao više od dve decenije građanskog rata. Vozilo je presrelo njegov automobil i naoružani napadači su otvorili vatru, ubivši Granvila i vozača, koji je takođe bio zaposlenik USAID-a.