SAD i Južna Koreja proširuju zajedničku vojnu vežbu

SAD i Južna Koreja proširuju zajedničku vojnu vežbu

Šefovi odbrane SAD i Južne Koreje složili su se da prošire svoju zajedničku vojnu vežbu planiranu za kasnije ove godine, postavljajući teren za raspoređivanje više strateškog naoružanja Vašingtona na poluostrvu usred pojačanog zveckanja sabljama u Pjongjangu.

Vežba, koja će se verovatno zvati Ulči Štit slobode, biće integrisana sa vežbom civilne odbrane i nadograđena na ono što Seul smatra svojim najvišim nivoom vežbe, navodi se u saopštenju južnokorejskog ministarstva odbrane. Na sastanku u petak u Vašingtonu, šef Pentagona Lojd Ostin i južnokorejski ministar odbrane Li Džong-sup takođe su se složili da ojačaju „držanje odvraćanja“ svog saveza, „uključujući raspoređivanje odbrambenih sistema balističkih raketa i američkih strateških sredstava na Korejskom poluostrvu. ”

Razgovori su usledili dan nakon što je severnokorejski lider Kim Džong-un upozorio da je „odvraćanje od nuklearnog rata“ njegove zemlje „potpuno spremno“ da odgovori na pretnje. Pjongjang je ove godine pokrenuo niz raketnih testova i možda je spreman da izvrši svoju prvu probu nuklearnog oružja od septembra 2017.

Li i Ostin su „jasno stavili do znanja da će, ako Severna Koreja izvede svoju sedmu nuklearnu probu, uprkos protivljenju međunarodne zajednice, Republika Koreja [Južna Koreja] i Sjedinjene Države odlučno i zajednički odgovoriti na osnovu snažnog kombinovanog odbrambenog stava“, navodi odbrana. saopštilo je ministarstvo.

Severna Koreja već dugo preti zbog vežbi odbrane SAD i Južne Koreje, nazivajući ih probama za invaziju. Kim je ove nedelje nazvao zajedničke vežbe „nasilničkim ponašanjem“ i zapretio da će „zbrisati“ Seul ako Republika Koreja učini bilo kakav „opasan pokušaj“ protiv Severa. U govoru povodom 69. godišnjice primirja koje je zaustavilo Korejski rat 1950-1953, on je optužio Južnu Koreju da traži „samoubilačku konfrontaciju“ kako bi produbila veze sa „američkim imperijalistima“.

Južna Koreja je nastojala da produbi vojne veze sa SAD otkako je novoizabrani predsednik Ioon Suk-ieol stupio na dužnost u maju. Jun je tada rekao da su zajedničke vojne vežbe „ključne za našu kombinovanu odbrambenu sposobnost“. Novi predsednik je takođe bio zagovornik stacioniranja američkog nuklearnog oružja u Južnoj Koreji.

Dok je Seul tražio veću vatrenu moć od Vašingtona, SAD su se zalagale za veću saradnju između Južne Koreje i Japana, koji su se poslednjih godina sukobljavali oko trgovinskih i teritorijalnih pitanja, kao i dugotrajne ljutnje zbog zverstava tokom japanske okupacije zemlje 1910-1945. poluostrvo.

Na sastanku u petak, Ostin i Li su se „složili oko važnosti trilateralne saradnje sa Japanom i unapređenja regionalne saradnje koja štiti zajedničku bezbednost i prosperitet, podržava zajedničke vrednosti i jača međunarodni poredak zasnovan na pravilima“, navodi Pentagon u zasebnom saopštenju.

Odnosi Seula i Tokija su možda bili dodatno zategnuti ove nedelje, kada je Južna Koreja izvela vojne vežbe u blizini spornih ostrva između zemalja.