SAD blokiraju ulazak bivšeg premijera Haitija Lamothea u zemlju

SAD blokiraju ulazak bivšeg premijera Haitija Lamothea u zemlju

Sjedinjene Države su u petak blokirale bivšeg premijera Haitija Lorana Lamota da uđe u Sjedinjene Države zbog, kako je državni sekretar Entoni Blinken rekao da je „umešanost u značajnu korupciju“, piše Rojters.

„Ova akcija čini Lamota generalno nepodobnim za ulazak u Sjedinjene Države“, saopštio je Stejt department.

U svom saopštenju, Stejt department je optužio Lamota da je prisvojio „najmanje 60 miliona dolara iz investicionog i socijalnog fonda vlade Haitija PetroCaribe za privatnu korist“.

Lamot, koji nije odmah odgovorio na zahtev za komentar, podneo je ostavku 2014. nakon višenedeljnih protesta u kojima su on i tadašnji predsednik Mišel Marteli tražili da se povuku.

Pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika, Majami Herald je objavio da je Lamot, koji ima dom u Majamiju, napustio Sjedinjene Države krajem prošlog meseca i da je Stejt department izdao zabranu putovanja nakon što je to potvrđeno.

Zvezda u usponu u politici Haitija ranih 2010-ih, Lamote je podneo ostavku zbog rastuće frustracije zbog navodne korupcije u njegovoj vladi i nedostatka transparentnosti koji uključuje sredstva iz venecuelanskog programa poznatog kao PetroCaribe namenjen obnovi Haitija nakon katastrofalnog zemljotresa 2010. godine.

Kanada je sankcionisala Lamota prošlog novembra zajedno sa Martelijem i još jednim bivšim premijerom, Džinom Henrijem Ceantom, kao deo mera usmerenih na navodne podržavaoce naoružanih bandi u zemlji.

Tada je u kanadskim medijima Lamothe rekao da je Otava pogrešno informisana i da namerava da se brani na sudu.

Sada se smatra da teško naoružane bande kontrolišu velike delove Haitija, raseljavajući desetine hiljada ljudi usred pogoršanja humanitarne krize za koju su Ujedinjene nacije rekli da bi 100.000 dece moglo da dovede u opasnost da umre od gladi.

Sadašnja prelazna vlada premijera Ariela Henrija zatražila je prošlog oktobra međunarodne udarne snage da pomognu u uspostavljanju reda.

Dok su zemlje bile oprezne u slanju trupa u podršku Henrijevoj neizabranoj vladi, Kanada i Sjedinjene Države su pokrenule niz sankcija protiv haićanskih političkih ličnosti i biznismena.