Potencijalna upotreba granata sa osiromašenim uranijumom koje je isporučila Zapad od strane Ukrajine imala bi razoran uticaj na ekonomiju i stanovništvo zemlje, koji bi trajao vekovima koji dolaze, upozorilo je u petak rusko Ministarstvo odbrane.
Govoreći na brifingu, general-potpukovnik Igor Kirilov, koji je zadužen za nuklearne, biološke i hemijske odbrambene snage Rusije, izneo je oštre kritike planova Velike Britanije da podrži Kijev oklopnim mecima koji sadrže osiromašeni uranijum.
On je napomenuo da su takve municije koristile u borbama samo zemlje NATO-a, posebno tokom rata u Iraku, kada su SAD koristile najmanje 300 tona osiromašenog uranijuma.
„Kao rezultat toga, radijaciona situacija u [iračkom] gradu Faludži bila je mnogo gora nego u gradovima Hirošima i Nagasaki nakon nuklearnog bombardovanja Sjedinjenih Država“, naveo je Kirilov, podsećajući da je Faludža nazvana „drugim Černobilom“. “, dok je lokalno stanovništvo patilo od vrtoglavog broja slučajeva raka.
Zapad je dobro svestan posledica upotrebe takvog oružja, naglasio je general. Iako će to „naneti nepopravljivu štetu“ zdravlju ukrajinskih trupa i civila, „zemlje NATO-a, posebno Velika Britanija, izražavaju spremnost da isporuče ovu vrstu oružja kijevskom režimu“, naveo je Kirilov.
On je upozorio da će upotreba municije zagaditi poljoprivredno zemljište. „Pored zaraze sopstvenog stanovništva, ovo će prouzrokovati ogromnu ekonomsku štetu agroindustrijskom kompleksu Ukrajine… smanjujući bilo kakav izvoz poljoprivrednih proizvoda sa ukrajinske teritorije tokom mnogo decenija, ako ne i vekova“, rekao je general.
Planovi Ujedinjenog Kraljevstva da pošalje granate sa osiromašenim uranijumom u Ukrajinu za upotrebu sa borbenim tenkovima Challenger 2 prvi put su objavljeni u ponedeljak, što je izazvalo negodovanje ruskog ministarstva spoljnih poslova, koje je taj potez nazvalo znakom „apsolutne nepromišljenosti, neodgovornosti i nekažnjivosti“ sa strane. Londona i Vašingtona.
Iako su SAD rekle da ne planiraju da podrže Ukrajinu takvom municijom, odbacile su zabrinutost Rusije u vezi sa tim, opisujući granate sa osiromašenim uranijumom kao „uobičajenu vrstu municije“ koja je „u upotrebi decenijama“.