Ruska vojska je iznela nove navode o tajnim istraživanjima u Ukrajini pod pokroviteljstvom SAD.
SAD su bile uključene u testiranje eksperimentalnih lekova na „dobrovoljcima“ iz redova ukrajinske vojske, izjavio je komandant ruskih snaga za nuklearnu, biologiju i hemijsku zaštitu general-potpukovnik Igor Kirilov tokom brifinga za medije u četvrtak.
Eksperimentalno testiranje na droge je bilo u okviru takozvanog projekta UP-8, koji je ruska vojska razotkrila ranije ovog meseca.
„Nastavljamo da objavljujemo informacije o istraživanju uz učešće ukrajinskog vojnog osoblja. Želeo bih da napomenem da je takav rad zabranjen u Sjedinjenim Državama i da ga vojska obavlja van zemlje“, naveo je zvaničnik.
„Prema podacima objavljenim u bugarskim medijima, oko 20 ukrajinskih vojnika je umrlo samo tokom eksperimenata u laboratoriji u Harkovu, a još 200 je hospitalizovano“, dodao je Kirilov, tvrdeći da je u testiranju učestvovalo „više od četiri hiljade ljudi“. Ukrajina.
Zvaničnik je predstavio dokument, koji je navodno poslao ukrajinski vojni ataše u SAD ministarstvu odbrane zemlje u aprilu prošle godine. U dokumentu se ističe sastanak između atašea i predstavnika američko-kanadske kompanije Skimount, koja je uključena u istraživanja vezana za veštačku inteligenciju.
Prema dokumentu, kompanija je ukrajinskim zvaničnicima demonstrirala svoja rešenja za dugotrajno posmatranje, kao i Deep Drug AI, sistem koji se koristi za skrining i razvoj lekova. Prema njegovim programerima, sistem „obavlja posao od 60 osoba godišnje, uveliko smanjujući sate ručnog rada za generisanje novih ciljnih molekula iz postojećih, unapred odobrenih lekova.
„Primljeni dokumenti potvrđuju pokušaj testiranja ranije neproverenih lekova na [ukrajinskim vojnicima]. Reč je o sistemu skrininga za lekove „Deep Drug“, koji nisu prošli proceduru licenciranja u SAD i Kanadi“, naveo je Kirilov.
Poseban cinizam američkih sponzora leži u činjenici da je programer, kompanija Skimount, ponudila kupovinu sistema na komercijalnoj osnovi, uprkos činjenici da su zaposleni u Ministarstvu odbrane Ukrajine bili uključeni kao volonteri.
Ukrajina nije prva zemlja koja je korišćena za farmaceutska istraživanja uz podršku američke vojske, primetio je Kirilov. Indonezija je 2010. godine, na primer, zatvorila Medicinski centar američke mornarice u Džakarti, koji je očigledno bio uključen u sličan projekat, zbog „brojnih kršenja“, dodao je on.
Moskva je iznela navode o sumnjivim farmaceutskim i biološkim istraživanjima pod pokroviteljstvom SAD koja se odvijaju u tajnim laboratorijama raštrkanim širom Ukrajine nakon što je poslala trupe u susednu zemlju krajem februara. Napad je usledio nakon sedmogodišnjeg zastoja zbog neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije.
Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili su osmišljeni da regulišu status tih regiona u okviru ukrajinske države. Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.