Ruske snage koje su zauzele ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje sada su stavile osoblje koje vodi ovaj objekat pod svoju komandu i ograničile komunikaciju sa spoljnim svetom, saopštila je u nedelju nuklearni nadzor UN.
Međunarodna agencija za atomsku energiju saopštila je da je „izuzetno zabrinuta“ zbog razvoja događaja u Zaporožju, najvećoj evropskoj nuklearnoj elektrani, pozivajući se na informacije ukrajinskog regulatora za nuklearnu energiju.
„Ukrajina saopštava da svaka akcija rukovodstva postrojenja – uključujući mere u vezi sa tehničkim radom šest reaktorskih jedinica – zahteva prethodno odobrenje ruskog komandanta“, navodi se u saopštenju IAEA.
„U drugom ozbiljnom razvoju događaja, Ukrajina je izvestila da su ruske snage na tom mestu isključile neke mobilne mreže i internet tako da se pouzdane informacije sa sajta ne mogu dobiti normalnim kanalima komunikacije“, dodaje se.
Ukrajinske vlasti saopštile su da su ruske snage preuzele kontrolu nad Zaporožjem u petak nakon što su zapalile susedni objekat za obuku. Rusko ministarstvo odbrane okrivilo je za napad ukrajinske sabotere, nazvavši ga „monstruoznom provokacijom“.
Požar je brzo ugašen i nije bilo štete na reaktorima niti ispuštanja radioaktivnog materijala, ali je incident izazvao zabrinutost zbog potencijalno katastrofalnih posledica ukoliko sukob ošteti jednu od četiri nuklearne elektrane u zemlji.
Šef IAEA Rafael Grosi izrazio je zabrinutost zbog informacija dobijenih od ukrajinskih zvaničnika o tome da ruske trupe stavljaju osoblje pod svoju komandu.
„Da bi mogli da upravljaju postrojenjem bezbedno i bezbedno, menadžmentu i osoblju mora biti dozvoljeno da obavljaju svoje vitalne dužnosti u stabilnim uslovima bez nepotrebnog spoljnog mešanja ili pritiska“, rekao je on.
Zabrinutos u vezi sa Černobilskim postrojenjem
IAEA je takođe izrazila zabrinutost zbog razvoja događaja na još jednoj ukrajinskoj lokaciji koju je zaplenila Rusija, postrojenjima za istrošeno gorivo i radioaktivni otpad u Černobilju, pored sada pogašene elektrane u kojoj se dogodila najgora nuklearna nesreća na svetu 1986. godine.
Više od 200 ljudi tamo, tehničkog osoblja i čuvara, nije otišlo od 23. februara, dan pre zaplene, saopštila je IAEA, uprkos pozivima agencije UN da se tehničko osoblje smeni iz bezbednosnih razloga.
Ukrajinski regulator je rekao da se „suočava sa problemima u komunikaciji sa osobljem“ u Černobilju, saopštila je IAEA, dodajući da je komunikacija moguća samo putem e-pošte.