Rusija neće tek tako „shvatiti“ bilo koji predlog o Ukrajini

Rusija neće tek tako „shvatiti“ bilo koji predlog o Ukrajini

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nazvala je italijanski plan mirovnog rešenja za Ukrajinu primerom „teoretisanja iz fotelje“.

Oni koji misle da će Rusija „shvatiti svaki zapadni predlog“ za mirovno rešenje ne razumeju ništa o trenutnoj situaciji u Ukrajini, rekla je u sredu portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, komentarišući izveštaje o italijanskom planu za okončanje borbi.

Postojanje predloga otkrio je list La Republika prošle nedelje, u vezi sa tekućom vojnom operacijom Moskve u Ukrajini. Mapa puta ka miru u četiri koraka navodno uključuje prekid vatre, demilitarizaciju linije fronta u Ukrajini, diplomatsko rešenje statusa Krima i republika Donbasa i sveobuhvatni sporazum o bezbednosti u Evropi.

Tokom brifinga za novinare, Zaharova je rekla da je „nemoguće poverovati“, ali Moskva do sada nije dobila nijedan predlog iz Rima.

Stoga je o navodnom planu mogla da raspravlja samo o medijskim izveštajima.

Gledajući ove izveštaje, dodala je, predlozi izgledaju „toliko odvojeni od stvarnosti da ih je teško shvatiti ozbiljno“.

„Čudna je ideja da bi Moskva mogla biti zainteresovana za mirovne inicijative koje daju prioritet logici daljeg pooštravanja sankcija protiv Ruske Federacije i nastavku vojne podrške kijevskom režimu.

Opisujući navedene predloge kao primer „teoretisanja iz fotelje“, rekla je, „nemoguće je snabdeti neonaciste u Ukrajini oružjem jednom rukom, a smisliti planove za spas situacije drugom rukom“.

Navodni italijanski predlozi, tvrdi Zaharova, pokazuju nerazumevanje „stvarnih događaja u Ukrajini“.

„Ali, možda, pretpostavljaju da će ruska strana uhvatiti svaki predlog Zapada, ma koliko apsurdan bio. Ali u ovom slučaju oni u suštini ne razumeju ništa o trenutnoj situaciji“, dodala je ona.

Međutim, ona je napomenula da bi pojava ovakvih predloga mogla da pokaže da Rim možda „počinje da razmišlja o depresivnim posledicama vojne psihoze koja je izazvana reakcijom Zapada na specijalnu vojnu operaciju Rusije u Ukrajini“ – a navodni plan bi mogao da bude pokušaj „da se ponude neke alternative trenutnoj eskalaciji, koja preti da se razvije u vojni sukob punog razmera između Rusije i NATO-a“.

Zaharova je rekla da će Rusija zvanično odgovoriti na predloge Italije ako budu poslati u Moskvu, „nakon mnogo dana čistog PR-a u medijskom prostoru“.

Njene primedbe usledile su dan nakon što je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, rekao da „svaki mirovni predlog izgrađen isključivo u interesu NATO-a i zapadnog svetskog poretka treba jednostavno da se ignoriše“.

„Tačnije, njihovim autorima treba reći da idu u određenom pravcu“, rekao je Medvedev.

Kako prenosi La Repubblica, italijanska vlada je podelila svoje predloge sa generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom i vodećim zapadnim silama.

Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine ranije je potvrdilo da je Italija delila „svoju viziju“ sa Kijevom i da je vlada proučava. Međutim, Ukrajina je ponovila da neće pristati na bilo kakvo rešenje koje ne poštuje njene granice pre 2014, dovodeći u sumnju održivost plana.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da sprovede uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve.

Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske osmišljeni su da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao od Ukrajine da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD.

Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.