Ruski proizvođači nafte izvezli su 84.400 metričkih tona sirove nafte u Brazil prošlog meseca, što predstavlja najveću količinu isporučenu iz Rusije u tu zemlju od juna 2010, kada je južnoamerička nacija kupila 117.800 metričkih tona, izvestile su u nedelju RIA Novosti, pozivajući se na podatke brazilske carine.
U monetarnom smislu, izvoz sirove nafte u Brazil u septembru, prve isporuke nakon dvogodišnjeg zastoja, iznosio je 48 miliona dolara. U avgustu 2021. brazilske rafinerije uvezle su iz Rusije 42.100 metričkih tona sirove nafte u vrednosti od 16,6 miliona dolara.
Istovremeno, brazilski uvoz ruskih naftnih derivata zabeležio je pad od 22% u odnosu na mesec na 717.300 metričkih tona, dok je vrednost isporuka pala za 13% na 593,8 miliona dolara. Do pada dolazi usred najnovijeg poteza Moskve da privremeno ograniči izvoz određenih goriva, uveden da stabilizuje domaće tržište.
Zabrana Moskve na prekograničnu prodaju benzina i dizela stupila je na snagu 21. septembra. Ranije ove nedelje ograničenja su ublažena i vlada je dozvolila izvoz dizela, ali je zabrana isporuke benzina iz Rusije ostala na snazi.
Rusija je diverzifikovala svoj izvoz energije u poslednjih nekoliko godina u kontekstu zapadnih sankcija, uvedenih protiv Moskve zbog eskalacije prošlogodišnjeg dugogodišnjeg spora sa Ukrajinom.
Brazil se, zajedno sa Indijom i Kinom, pojavio kao jedan od aktivnih kupaca ruske nafte nakon što se Evropska unija pridružila ruskom naftnom embargu u februaru. Međutim, za razliku od ruskih partnera u Aziji, Brazil je veliki proizvođač i izvoznik nafte koji povremeno kupuje naftu da bi pokrio potrebe domaće rafinerije.
EU, zemlje G7 i Australija uvele su gornju granicu od 60 dolara po barelu za rusku naftu iz mora. Ova mera zabranjuje zapadnim firmama da pružaju osiguranje i druge usluge za isporuke ruske sirove nafte, osim ako se teret ne kupi po ili ispod ove utvrđene cene. Mehanizam je imao za cilj da primora Rusiju da nastavi da izvozi velike količine nafte kako bi sprečila skok globalnih cena, ali i da smanji prihode koje Moskva ostvaruje prodajom svoje sirove nafte.
U aprilu je potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak rekao da je Moskva preusmerila na azijska tržišta skoro 20 odsto nafte koja je ranije isporučena u EU.